RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Iran twierdzi, że zidentyfikowano sprawcę ataku na ośrodek atomowy

Iran wytypował i poszukuje domniemanego sprawcy ataku (fot. PAP/EPA/STR)
Iran wytypował i poszukuje domniemanego sprawcy ataku (fot. PAP/EPA/STR)

Irańskie media poinformowały w sobotę, że udało się zidentyfikować sprawcę sabotażu w zakładach wzbogacania uranu w Natanz. „Władze twierdzą, że jest nim 43-letni Reza Karimi, który uciekł z kraju jeszcze przed eksplozją” – podaje Al Jazeera. Do wybuchu i pożaru doszło w ubiegłą niedzielę.

Atak na ośrodek nuklearny. Iran zapowiada zemstę na Izraelu

Iran zapowiada zemstę za niedawny atak na jeden z ośrodków nuklearnych. W niedzielę nieznani sprawcy doprowadzili do awarii sieci energetycznej w...

zobacz więcej

Władze Iranu zapowiedziały podjęcie nieodzownych kroków „mających doprowadzić do aresztowania i deportowania do Iranu Karimiego” – podkreślają irańskie media.

Iran: Akt terroryzmu jądrowego


Wcześniej władze Iranu sugerowały, że w Natanz, gdzie w sobotę odbyło się uroczyste uruchomienie dwóch dodatkowych kaskad wirówek IR-2M do wzbogacania uranu do poziomu 5 proc. zawartości rozszczepialnego izotopu U-235, dzień później miał miejsce akt sabotażu.

Chociaż rzecznik irańskiej Organizacji Behruz Kamalwandi sugerował początkowo, że przyczyną incydentu był problem z zasilaniem w energię elektryczną, podobnie jak to miało miejsce latem 2020 r., gdy również wybuchł tam pożar, to jednak później wiceprezydent Iranu i szef Irańskiej Organizacji Energii Atomowej Ali Akbar Salehi oświadczył, że awaria została spowodowana przez „akt terroryzmu jądrowego”. – Iran zastrzega sobie prawo do odwetu na sprawcach – oświadczył Salehi, przypominając społeczności międzynarodowej i Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) „o potrzebie zwalczania wszelkich przejawów terroryzmu jądrowego”.

USA nałożyły sankcje na kolejnych irańskich wojskowych

Departament Stanu USA nałożył sankcje na dwóch członków irańskiej Gwardii Rewolucyjnej. Oskarża się ich o łamanie praw człowieka w trakcie...

zobacz więcej

Podejrzewany o podłożenie ładunków prof. Reza Karimi jest fizykiem, obecnie pracuje na Zachodzie.

Atak na ośrodek w Natanz. Nie pierwszy


Przed tygodniem władze Iranu poinformowały o uruchomieniu nowych, bardziej zaawansowanych wirówek do wzbogacania uranu (IR-6), wbrew umowie atomowej (JCPOA) ze światowymi mocarstwami z 2015 roku.

Ośrodek w Natanz był już kilkakrotnie celem ataków. W 2010 roku został zaatakowany wirusem komputerowym Stuxnet, opracowanym wspólnie przez służby USA i Izraela, zaś w lipcu 2020 roku na skutek sabotażu spłonął tam zakład produkcji wirówek. Po tym incydencie Irańczycy zaczęli budowę nowej, podziemnej części ośrodka.

Zobacz także: Czechy wydalają 18 rosyjskich dyplomatów. Wskazują na wybuch w składzie amunicji

źródło:

Zobacz więcej