RAPORT

Pogarda

Agresywna polityka Rosji. Jak zareaguje Unia Europejska, NATO i USA? [WIDEO]

Najnowsze

Popularne

Mobilizacja wojsk, ćwiczenia flotylli na Morzu Czarnym czy wreszcie odcięcie Cieśniny Kerczeńskiej. A do tego dyplomatyczna wojna z Polską, Ukrainą i Stanami Zjednoczonymi. W ostatnich dniach rosyjska agresja nabiera na sile. Czy dojdzie do konfliktu zbrojnego? Korespondencja wysłannika Wiadomości do Geniczeska na południu Ukrainy.

Rosyjskie okręty wojenne na Morzu Czarnym. Przypłynęła Flotylla Kaspijska

15 jednostek rosyjskiej Flotylli Kaspijskiej przepłynęło przez Cieśninę Kerczeńską na Morze Czarne – podały w sobotę służby prasowe rosyjskiej...

zobacz więcej

– Jesteśmy przygotowani na kroki odwetowe ze Rosji i decyzje podejmiemy w odpowiednim czasie – to słowa wiceministra spraw zagranicznych Szymona Szynkowskiego vel Sęka na wydalenie pięciu polskich dyplomatów z Kremla. Nakaz opuszczenia Rosji dostało także dziesięciu pracowników placówek dyplomatycznych USA.

Wcześniej USA nałożyły sankcje na Rosję za m.in. ingerencję w amerykańskie wybory prezydenckie i podjęły decyzję o wydaleniu dziesięciu rosyjskich dyplomatów. Polska zdecydowała się na wydalenie trzech pracowników ambasady w Warszawie. Powodem były ich kontakty ze służbami Federacji Rosyjskiej.

– Prowadzili działania wykraczające poza dyplomatyczny status przyznany im w Polsce – uzasadnił decyzję Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych.

Agresywna polityka Rosji


Rosja z dnia na dzień działa coraz bardziej ostentacyjnie. Specsłużby zatrzymały w Petersburgu pracownika ukraińskiej konsulatu generalnego.

– To jest kolejny element podgrzewania atmosfery – uważa dr Bogdan Pliszka, ekspert ds. stosunków międzynarodowych.

„Wydalenie dyplomatów to nie koniec”. Rosja grozi USA

Na najnowsze sankcje USA Rosja odpowie nie tylko wydaleniem amerykańskich dyplomatów, ale i zablokowaniem działalności NGOs (organizacji...

zobacz więcej

Tymczasem na Morze Czarne wpłynęło kilkanaście jednostek rosyjskiej Flotylli Kaspijskiej. Mają dołączyć do ćwiczeń z Flotyllą Czarnomorską. – W praktyce oznacza to prężenie przez Rosjan muskułów. Czarny scenariusz zakłada atak na Ukrainę – uważa korespondent TVP Marcin Tulicki.

– Gdyby miało dojść do operacji wojskowej, to Rosja ma bardzo duże ku temu możliwości – podkreśla Grzegorz Kuczyński, ekspert ds. wschodnich.

Jednym z nich jest port w Odessie lub Mariupolu, który po decyzji Kremla o zamknięciu Cieśniny Kerczeńskiej stał się odcięty od świata.

Rozmowy nic nie dają?


W poniedziałek na ten temat mają rozmawiać szefowie dyplomacji państw Unii Europejskiej. Zareagowały też Stany Zjednoczone. – Wzywamy Rosję do zaprzestania nękania statków w regionie i gromadzenia sił wzdłuż granicy. Potwierdzam nasze niezachwiane poparcie dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy – mówi John Kirby rzecznik Pentagonu.

– Takich słów padło już wiele. Kolejne dni pokazują jak niewiele robi z tego Władimir Putin – podsumował Tulicki.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej