RAPORT

Wojna na Ukrainie

Niemiecka gazeta zachwycona polską giełdą i gospodarką. „U nas to się nie uda”

Warszawska Giełda Papierów Wartościowych obchodziła niedawno trzydzieste urodziny (fot. NurPhoto/Getty Images)
Warszawska Giełda Papierów Wartościowych obchodziła niedawno trzydzieste urodziny (fot. NurPhoto/Getty Images)

W dzisiejszym wydaniu dziennika „Handelsblatt” ukazał się duży tekst w związku 30. rocznicą powstania Giełdy Papierów Wartościowych. Niemcy są zachwyceni polskim rynkiem akcji, a także z zazdrością patrzą na naszą gospodarkę. „Polska w tym roku powinna wrócić do poziomu PKB sprzed czasów w pandemii. W Niemczech to się nie uda”.

Debiut Allegro z rekordową wartością rynkową w historii giełdy

Kurs akcji Allegro na otwarciu w debiucie na Giełdzie Papierów Wartościowych wzrósł o 51,2 proc., do 65 zł. To największa pierwsza oferta publiczna...

zobacz więcej

Warszawski parkiet tętni życiem


„W 2020 r. liczba zleceń i sprzedaż na Giełdzie Papierów Wartościowych (GPW) wzrosła o 56,1 proc. To więcej niż w jakimkolwiek innym systemie obrotu w Europie – zauważa niemiecki dziennik, dodając, że „warszawski parkiet tętni życiem bardziej niż kiedykolwiek wcześniej”.

Uruchomiona dokładnie 30 lat temu Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie to historia sukcesu” - podkreśla gazeta.

„Handelsblatt” przypomina skromne początki giełdy.

„Na starcie, równo 30 lat temu, nikt się nie spodziewał tego sukcesu. Po upadku komunizmu, w pierwszym dniu handlu w 1991 roku, w zaledwie 112 transakcjach kupna i sprzedaży, wymieniono akcje za 2000 dolarów. W obrocie znajdowały się papiery wartościowe jedynie pięciu notowanych na giełdzie byłych przedsiębiorstw państwowych. Sesje handlowe odbywały się raz w tygodniu”.

Trzydzieści lat później sytuacja jest całkowicie inna.

Polska dynamika eksportu w pierwszej piątce UE

Polska osiągnęła piąty najlepszy wynik w UE pod względem dynamiki eksportu po dwóch miesiącach br. – oświadczył wiceminister rozwoju, pracy i...

zobacz więcej

„Liczba zamówień i sprzedaży systematycznie rośnie, a od zeszłego roku Warszawa jest areną drugiej co do wielkości oferty publicznej w Europie po holdingu kawy i herbaty rodziny Reimannów JDE Peet's The Amsterdam Stock. Notowanie polskiej grupy e-commerce Allegro przyniosło w 2020 roku dobre 2,3 mld (...). Allegro to najcenniejsza spółka giełdowa w Polsce z kapitalizacją rynkową równą 13 mld euro” – pisze dziennik.

„Typowo polskie działanie”


W 2018 roku polski rynek akcji jako ostatni z 25 międzynarodowych rynków przeszedł ze statusu „rynków wschodzących” do grupy rozwiniętych rynków kapitałowych z dostawcami indeksów FTSE Russell i Stoxx.

„I to też jest typowo polskie” – uważa „Handelsblatt”. „Kraj ten potrzebował na ten krok tylko 28 lat. Korei Południowej z korporacjami takimi jak Samsung, Hyundai, LG Electronics i Kia zajęło to 55 lat” – zaznacza.

Gazeta zauważa, że mimo szybkiego rozwoju, polska giełda „wciąż na forach inwestorów określana jest jedynie jako insider tip, jako rynek, którego mało kto jest świadomy”.

„Potencjał polskiego rynku jest w dużej mierze rzeczywiście nieznany, podobnie jak fakt, że Polska jest obecnie piątym co do wielkości partnerem handlowym Niemiec wyprzedzającym Włochy, Wielką Brytanią i Rosję” – podkreśla „Handelsblatt”.

Otwarcie Google Cloud w Polsce. Szef koncernu podziękował Morawieckiemu

W środę w Warszawie zainaugurowano działanie regionu Google Cloud – centrum przetwarzania danych i usług w chmurze. Z tej okazji Mateusz Morawiecki...

zobacz więcej

– Światowa świadomość możliwości inwestycyjnych w Warszawie nie odpowiada naszemu dużemu potencjałowi – przyznaje Marek Dietl, prezes GPW.

Michał Trochimczuk, partner zarządzający Sollers Consulting, uważa polski rynek giełdowy za „bardzo interesujący dla inwestorów z długoterminową perspektywą”. Dzięki dobrze wyszkolonym specjalistom, rosnącej ekspansji polskich firm na inne rynki i daleko zaawansowanej cyfryzacji, Polska jest „najbardziej zrównoważonym krajem w Europie”

Co wyróżnia warszawską giełdę?


Do tej pory wszystkie 383 polskie i 51 zagranicznych spółek notowanych na Głównym Rynku GPW posiada kapitalizację rynkową odpowiadającą dobrym 241 mld euro, podczas gdy 376 polskich i cztery zagraniczne spółki notowane na rozwijającym się rynku New Connect mają kolejne 4,6 mld euro.

„W porównaniu z innymi giełdami, GPW posiada jeszcze jedną cechę szczególną - indeks dla spółek z branży gier komputerowych”– zauważa gazeta. Indeks WIG Games to „genialna strategia przyciągania globalnych inwestycji do Polski” – mówi John Lawrence, dyrektor inwestycyjny J. A. Lawrence Wealth Management.

Polska staje się „światowym liderem na rynku gier” i już wyprzedziła Japonię” – mówi Joost van Dreunen, wykładowca w Stern Business School na Uniwersytecie Nowojorskim.

Niemcy oszołomieni polskimi sukcesami. „Mały cud gospodarczy”

Epidemia koronawirusa mocno uderzyła w Polskę, ale gospodarka wyszła z tego kryzysu nadzwyczaj dobrze. Polska ma również najniższą stopę bezrobocia...

zobacz więcej

Polska ma „najbardziej konkurencyjny sektor IT ze wszystkich 23 krajów Europy Wschodniej” – ocenia specjalistyczny magazyn biznesowy „Europa Wschodnia” w nowym badaniu. Szczególnie dobrze, że start-upy pojawiają się obecnie w całym kraju, a nie tylko w stolicy – czytamy w artykule w „Handelsblatt”, który przytacza wyniki badania "Europy Wschodniej".

„Liderzy w nowych technologiach”


„Handelsblatt” podkreśla też, że „prawie wszystkie duże banki, ubezpieczyciele, linie lotnicze i firmy handlowe zleciły Polsce outsourcing centrów danych i usług IT. Producenci samochodów jak VW czy Fiat, producenci sprzętu AGD jak Bosch-Siemens czy grupy technologiczne jak LG produkują we własnych fabrykach w Polsce. Kraj przyciąga wielu inwestorów zagranicznych”.

Gazeta zwraca uwagę, że „w obliczu pandemii Microsoft i Google ogłosiły miliardowe inwestycje w chmurze w przetwarzanie i centra danych. Cytuje wypowiedź menadżera Microsoftu, który ocenił, że Polska ze swymi 38 milionami mieszkańców może stać się »cyfrowym sercem Europy«.

„Ogólnie krajobraz korporacyjny jest bardzo zróżnicowany, co sprawia, że kraj ten jest odporny na kryzysy” – pisze „Handelsblatt”.

„Wiodący indeks WIG20 pokazuje różnobarwny obraz: oprócz trzech banków i ubezpieczyciela obejmuje pięć spółek energetycznych i przedsiębiorstw użyteczności publicznej oraz dwa przedsiębiorstwa telekomunikacyjne, największego w Europie producenta miedzi KGHM i największego w Europie producenta węgla kamiennego JSW.

Prezes NBP: Stopy procentowe powinny pozostać na obecnym poziomie

Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński spodziewa się, że stopy procentowe do końca kadencji Rady Polityki Pieniężnej pozostaną na...

zobacz więcej

Na liście widnieją również dwie dobrze znane w Niemczech sieci sklepów obuwniczych i odzieżowych – CCC i LPP – firma informatyczna i technologii medycznej oraz sieć supermarketów”.

Polska szybko otrząśnie się z recesji


„Chociaż Polska miała na swym koncie rok recesji w 2020 r. po raz pierwszy od 30 lat, pandemia uderzyła w dobrze zdywersyfikowaną polską gospodarkę w mniejszym stopniu w porównaniu z innymi krajami europejskimi” – powiedział przedstawiciel Banku Światowego na Polskę i kraje bałtyckie Marcus Heinz.

„Prestiżowy Wiedeński Instytut Międzynarodowych Studiów Ekonomicznych prognozuje, że w bieżącym roku Polska osiągnie produkt krajowy brutto sprzed wybuchu kryzysu” – pisze najważniejszy niemiecki dziennik gospodarczy. „Niemcom się to nie uda” – dodaje.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej