RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Salvini stanie przed sądem za przetrzymywanie na statku migrantów

Matteo Salvini  (fot. PAP/EPA/ORIETTA SCARDINO)
Matteo Salvini (fot. PAP/EPA/ORIETTA SCARDINO)

Lider prawicowej włoskiej Ligi Matteo Salvini będzie miał proces za przetrzymywanie migrantów na statku organizacji pozarządowej, którym nie pozwalał zejść na ląd dwa lata temu, gdy był wicepremierem i szefem MSW. Decyzję podjął w sobotę sędzia na wstępnej rozprawie w Palermo.

Tragedia na morzu. Marokańczycy płynęli wpław do Hiszpanii

W sobotę rano dziewięciu Marokańczyków przypłynęło wpław do hiszpańskiej Melilli, miasta autonomicznego w Afryce Północnej. W sobotę w nocy...

zobacz więcej

Sędzia z miasta na Sycylii Lorenzo Jannelli postanowił postawić senatora Salviniego przed sądem. Jego proces rozpocznie się 15 września. Grozi mu do 15 lat więzienia. 

Wstępne posiedzenie odbyło się w sądowej auli-bunkrze więzienia Ucciardone, miejscu wielkich procesów mafii sycylijskiej.

Brak zgody na zawinięcie do portu hiszpańskiego statku


  Sprawa dotyczy wydarzeń z sierpnia 2019 roku, gdy polityk był wicepremierem i ministrem spraw wewnętrznych w pierwszym rządzie Giuseppe Contego. Nie zgodził się na to, by hiszpański statek NGO Open Arms zawinął do portu na Lampedusie i by 147 migrantów zeszło na ląd.

Na pokładzie z powodu upału panowały fatalne warunki sanitarne


  Przez trzy tygodnie jednostka stała u wejścia do portu na wyspie, czekając na zgodę na wpłynięcie. Na pokładzie z powodu upału panowały fatalne warunki sanitarne.

Wtedy na mocy decyzji Salviniego włoskie porty były zamknięte dla statków przywożących uratowanych migrantów.

Policja strzelała do protestujących robotników. Są zabici i ranni

Policja w Bangladeszu otworzyła ogień do protestujących robotników, pracujących przy budowie elektrowni. Nie żyją co najmniej cztery osoby.

zobacz więcej

Impas odblokował sąd w Agrigento, nakazując natychmiastowe zawinięcie statku do portu i wypuszczenie ludzi na ląd z powodu, jak podkreślono, ich bardzo złego stanu fizycznego i psychicznego.

Polityka migracyjna


    Salvini w kilku takich sprawach, które ma obecnie, powtarza, że zamykając porty dla statków z migrantami bronił granic Włoch i działał w interesie kraju.

„Obrona ojczyzny jest świętym obowiązkiem obywatela” – oświadczył Salvini, komentując na Twitterze decyzję sądu. „Będę miał za to proces, za to, że broniłem mojego kraju?”  – zapytał. Następnie lider Ligi dodał: „Pójdę z podniesioną głową, także w waszym imieniu. Najpierw Italia, zawsze”.  

Zobacz także: Imigranci masowo przypływają do włoch    

źródło:

Zobacz więcej