RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Hejt i mowa nienawiści za pieniądze gdańszczan. Co zostało z „paktu” Dulkiewicz?

Pakt przeciwko mowie nienawiści nie dotyczy miejskiego portalu gdansk.pl? (fot. tt/@MaciejNaskret, PAP/Marcin Gadomski)
Pakt przeciwko mowie nienawiści nie dotyczy miejskiego portalu gdansk.pl? (fot. tt/@MaciejNaskret, PAP/Marcin Gadomski)

„Piotrowicz, ty c***u”, „wypie***lać” – takie hasła, uchwycone na transparentach, znalazły się w fotograficznej relacji z protestu zwolenników Adama Bodnara w Gdańsku. Zdjęcia trafiły na stronę miejskiego portalu, finansowanego z budżetu Gdańska. Pojawiają się pytania o agresję w przestrzeni publicznej i mowę nienawiści, przeciwko którym prezydent Gdańska, wraz politykami KO, podpisywała nie tak dawno „pakt”.

Aleksandra Dulkiewicz pozuje na tle zdewastowanego biura PiS

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz pojawiła się przed siedzibą zdewastowanego biura PiS europosłanki Anny Fotygi i wiceministra Jarosława...

zobacz więcej

Gdańsk, wrzesień 2019 roku: na wspólnej konferencji występują wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, posłanki KO, samorządowcy i politycy z Trójmiasta – w tym także prezydent Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz.

Dulkiewicz mówi „nie”


– Mówimy „nie” mowie nienawiści, staniu jednemu człowiekowi przeciwko drugiemu, bo tak silnego Gdańska, silnego Pomorza i silnej Polski nie zbudujemy – mówiła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Późniejsza kandydatka na prezydenta, Małgorzata Kidawa-Błońska wtórowała: „Hejt, nienawiść, złe słowa weszły w nasze życie. Stały się prawie naszą codziennością, a nie może być na to zgody, bo słowa zabijają, słowa potrafią ludzi niszczyć. My stawiamy temu wielki opór i sprzeciw”.

To wówczas podpisano „pakt przeciwko mowie nienawiści”. Pytania o to, jak aktualne były tamte deklaracje, powróciły wraz z piątkową manifestacją przed gdańskim biurem Prawa i Sprawiedliwości, gdzie sympatycy Adama Bodnara protestowali przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego, bo ten orzekł, że aktywność Rzecznika Praw Obywatelskich po upływie kadencji jest niezgodna z konstytucją. „Chcesz podziękować RPO za 6 lat obrony naszych praw na ekstremalnie trudnym pierwszym froncie walki o prawa człowieka? Albo wyrazić złość, gniew, wk***w, żal, wdzięczność?” – w ten sposób stowarzyszenie TAK Trójmiejska Akcja Kobieca zachęcało na FB „Gdańsk-SoliDemo MUREM ZA BODNAREM!” do wzięcia udziału w proteście – co dokładnie cytuje i relacjonuje miejski portal gdansk.pl.

Wagina w miejsce Najświętszego Sakramentu na marszu pod patronatem prezydent Gdańska

Do skandalu doszło podczas piątego Trójmiejskiego Marszu Równości, w którym wzięła udział i objęła patronatem prezydent miasta Aleksandra...

zobacz więcej

W fotorelacji z protestu znalazły się także zdjęcia przedstawiające wulgarne hasła. Część z nich atakowała m.in. sędziego Trybunału Konstytucyjnego Stanisława Piotrowicza, który w czwartek odczytywał uzasadnienie wyroku TK ws. kadencji Rzecznika Praw Obywatelskich.

Gdańskiego portalu „pakt” nie obowiązuje?


Dziennikarz Radia Gdańsk Maciej Naskręt zauważa, że wulgaryzmy publikuje na swoich stronach portal utrzymywany z pieniędzy mieszkańców. „Można się nie zgadzać z Piotrowiczem, ale taka forma przekazu nie przystoi i nie służy eliminacji agresji z życia publicznego” – komentuje. „To ten pakt (przeciwko mowie nienawiści) miejskich stron nie obowiązuje?” – pyta z kolei publicysta Daniel Liszkiewicz. Zobacz także: Dulkiewicz ostro o Polsce w niemieckim radiu. „Moja mama płacze”

źródło:
Zobacz więcej