RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Konwencja Porozumienia. Co zapowiedział Jarosław Gowin?

Jarosław Gowin o przyszłości Porozumienia (fot. FORUM/Adam Chelstowski)
Jarosław Gowin o przyszłości Porozumienia (fot. FORUM/Adam Chelstowski)

Polska centroprawica musi zostać wymyślona od nowa – ogłosił wicepremier i szef Porozumienia Jarosław Gowin. Formacja wchodząca w skład Zjednoczonej Prawicy zorganizowała dziś w formule online konwencję krajową swojego ugrupowania. Wśród postulatów znalazła się m.in. kwestia rozdziału Kościoła od państwa.

Gowin buduje tęczową koalicję? Zdecydowany komentarz Bortniczuka

Zaskakujący ruch. Monika Pawłowska odchodzi z Lewicy i dołącza do… Porozumienia Jarosława Gowina. Polityczny transfer ostro skomentował Kamil...

zobacz więcej

Podczas wydarzenia przedstawiono pomysły Porozumienia na decentralizację służby zdrowia, odejście od węgla w energetyce w ciągu 20 lat oraz zapewnienie mieszkań polskim rodzinom do 2030 roku. Prezes Porozumienia, Jarosław Gowin, przedstawił filary programowe ugrupowania. Jak mówił, jego partia to formacja konserwatywna i uznającą cywilizacyjną rolę chrześcijaństwa.

Gowin za „przyjaznym” rozdziałem Kościoła i państwa


– Wiemy, że dobrą przyszłość buduje się na fundamencie tradycji. Tą tradycją, za którą się opowiadamy, jest tradycja wskazana przez św. Jana Pawła II, tradycja Polski Jagiellońskiej, Polski wielu kultur i wielu religii, Polski dumnej z siebie, a jednocześnie otwartej i tolerancyjnej. Jesteśmy partią chrześcijańsko-demokratyczną. Wiemy, że to chrześcijaństwo jest fundamentem naszej cywilizacji – argumentował Gowin.

Szef Porozumienia dodał zarazem, że jego ugrupowanie opowiada się za „przyjaznym rozdziałem” państwa od Kościoła. Według Jarosława Gowina, państwo powinno być „silne, ale nie omnipotentne”. Jak podkreślał, Porozumienie to partia nowoczesnego konserwatyzmu, opartego o wiedzę i naukę.

Sąd zwrócił wniosek Bielana ws. Gowina. Powodem... brak podpisu Gowina

Sąd zwrócił z powodów formalnych wniosek Adama Bielana, dotyczący wygaszenia kadencji prezesa Porozumienia Jarosława Gowina. Poinformował o tym na...

zobacz więcej

– Pchamy polską gospodarkę na tory gospodarki 4.0, przemysłu 4.0, a dzisiaj w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii kończymy prace i nad strategię produktywności, a więc generalnym planem przebudowy polskiej gospodarki i nad nową polityką przemysłową, bo to przemysł powinien być lokomotywą rozwoju gospodarczego i także nad strategią rozwoju polskiego eksportu i wieloma innymi rozwiązaniami, na czele z kolejnymi tarczami pomocowymi – zapewniał minister rozwoju, pracy i technologii.

Nowe twarze Porozumienia, ale poza partią


Polityk ogłosił, że z jego ugrupowaniem będą współpracować posłowie niezrzeszeni – Agnieszka Ścigaj i Lech Kołakowski. Wstąpienie w szeregi Porozumienia zapowiedziała wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka.

Natomiast w maju ma odbyć się kongres programowy Porozumienia. Wydarzenie poprzedzi seria konferencji tematycznych.

Zobacz także: Duże zmiany poparcia na podium. Kto wygrałby wybory parlamentarne? [SONDAŻ]

źródło:
Zobacz więcej