RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Szczepienia przyspieszą – kolejne 27 mln dawek. Premier wyjaśnia, co to oznacza

Szczepienia przeciw COVID-19 w Polsce przyspieszą – zapowiada Mateusz Morawiecki (fot. PAP/P.Piątkowski)
Szczepienia przeciw COVID-19 w Polsce przyspieszą – zapowiada Mateusz Morawiecki (fot. PAP/P.Piątkowski)

Zgodnie ze stanem wiedzy i deklaracjami producentów, łącznie do końca II kwartału powinniśmy otrzymać ponad 27 milionów dawek szczepionek – poinformował premier Mateusz Morawiecki. W sobotę szef rządu szczegółowo wyjaśnia, „co konkretnie oznacza przyspieszenie Narodowego Programu Szczepień”.

Zrezygnowali z AstraZeneki. Dramatyczna sytuacja na konferencji prasowej [WIDEO]

Szefowa Duńskiej Agencji Leków Tanja Erichsen zemdlała w trakcie konferencji prasowej na temat decyzji o rezygnacji ze stosowania szczepionki...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

W piątek premier na konferencji w Gdańsku mówił, że do 17 maja zaplanowano z każdym dniem włączać do programu szczepień jeden rocznik. Zaznaczał przy tym, że jeśli zwiększą się dostawy szczepionek do Polski, to możliwy jest scenariusz „wzmocnienia” tempa szczepień. – Być może przed zakładanym dzisiaj dniem 17 maja będziemy mogli (...) uwolnić wszystkie pozostałe roczniki – przyznał, odpowiadając na pytania dziennikarzy.

Dostawy szczepionek przeciw COVID-19 do Polski w II kwartale


W sobotę na Facebooku przedstawił planowane dostawy szczepionek w II kwartale.

„Do końca kwietnia otrzymamy jeszcze 3,6 miliona dawek szczepionki od 4 producentów – Pfizer, Moderna, Astra Zeneca i J&J (biorąc pod uwagę aktualne deklaracje producentów)” – informuje – informuje szef rządu.

Mateusz Morawiecki wyjaśnia przy tym, że w maju czekają nas:

4 cotygodniowe transporty po 1,2 miliona dawek ;

• planowana na ostatni dzień miesiąca jedna wielka dostawa 2,4 miliona szczepionek – wszystkie od firmy Pfizer;

Ile osób zmarło na świecie z powodu COVID-19? Podano najnowsze dane

Liczba osób, które zmarły z powodu COVID-19 na całym świecie, przekroczyła trzy miliony – informuje AFP. W ubiegłym miesiącu statystki dotyczące...

zobacz więcej

• do tego dojdą (wciąż w trakcie potwierdzania) dostawy od firm Moderna i Astra Zeneca, J&J o łącznej wielkości prawie 3,5 miliona dawek”.

Rekordowy czerwiec


Jak dodaje premier, w czerwcu – jeżeli wszystko przyjdzie zgodnie z planem dostaw – Polska otrzyma rekordowe 13 750 000 dawek szczepionki przeciw COVID-19.

„Zgodnie ze stanem wiedzy i deklaracjami producentów na dzień dzisiejszy, łącznie do końca II kwartału powinniśmy otrzymać ponad 27 milionów dawek! Rząd przygotował ponad 7000 punktów szczepień w całym kraju, a kolejne są w trakcie organizacji” – podkreśla premier.


Jak zaznacza, teraz wszystko zależy od naszych chęci, dyscypliny, odpowiedzialności, solidarności i obywatelskiej postawy. „Zapisujmy się zgodnie z harmonogramem i zgłaszajmy w wyznaczonym terminie do wybranych punktów szczepień. Nie marnujmy niepotrzebnie dawek, nie zajmujmy kolejek i bądźmy punktualni” – apeluje. „Tylko działając wspólnie uda nam się osiągnąć cel - zaszczepić wszystkich chętnych i dojść do pułapu odporności zbiorowej, który pozwoli otworzyć gospodarkę. Każdy Polak, który się zaszczepi, przybliża ten upragniony dzień. Kto chce - szuka sposobu, kto nie chce – szuka powodu, a więc #Szczepimy się!” – pisze szef rządu.

Zobacz także: Angela Merkel zaszczepiona. Nie dostała niemieckiego preparatu

źródło:
Zobacz więcej