RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Duże zmiany poparcia na podium. Kto wygrałby wybory parlamentarne? [SONDAŻ]

Sondaż ws. wyborów do Sejmu – kto wygrałby wybory? (fot. PAP/Rafał Guz)
Sondaż ws. wyborów do Sejmu – kto wygrałby wybory? (fot. PAP/Rafał Guz)

Prawo i Sprawiedliwość na czele najnowszego sondażu. Partia rządząca traci w nim jednak większość w Sejmie. Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę, PiS może liczyć na 35,9 proc. Poparcia – wynika z badania pracowni Estymator dla DoRzeczy.pl. Na drugim miejscu Polska 2050, a podium zamyka Koalicja Obywatelska.

Budka polubił pogardliwy wpis o dziennikarce TVN

Olejnik obrażona na Trzaskowskiego za całokształt. To nie jest dociekliwe dziennikarstwo. To zgryźliwa, starsza pani z fochem – napisała o Monice...

zobacz więcej

Największe poparcie w nowym sondażu uzyskało Prawo i Sprawiedliwość – 35,9 proc., notując jednocześnie największy spadek: 1,8 pkt. proc. w porównaniu z poprzednim badaniem.

Najwięcej zyskuje Hołownia


Na drugim miejscu plasuje się partia Szymona Hołowni z wynikiem 20,9 proc. (+2,6 pkt. proc.), przed Koalicją Obywatelską, którą zamierza poprzeć 18,1 proc. badanych (+1 pkt. proc.).

Na kolejnych miejscach znalazły się kolejno: Lewica (10,7 proc. poparcia), Konfederacja (6,8 proc.) oraz PSL – Koalicja Polska (tuż ponad progiem: 5,2 proc.).

Poniżej wymaganego progu plasuje się ugrupowanie Pawła Kukiza z wynikiem 2,1 proc. głosów.

Podział na mandaty


Portal DoRzeczy.pl, na zlecenie którego przeprowadzono badanie, wskazuje, że przy takim wyniku wyborów parlamentarnych PiS traci większość w Sejmie. Partia rządząca może liczyć na 200 mandatów (35 mniej w porównaniu ze stanem po wyborach parlamentarnych w 2019 roku), Polska 2050 – 105 mandatów, a Koalicja Obywatelska 85 mandatów (o 49 mniej).

Lewica wprowadziłaby 41 swoich przedstawicieli (-8), Konfederacja 18 (+7), a PSL dziesięciu (-20).

Deklarowana frekwencja wyniosłaby 59 proc. Badanie przeprowadzono w dniach 15-16 kwietnia 2021 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1029 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI.

Zobacz także: Sondaż. Ważna informacja ws. politycznego podium

źródło:
Zobacz więcej