RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

1 nowa wiadomość

Wielka Brytania w żałobie. Pożegnanie księcia Filipa [RELCJA NA ŻYWO]

Książę Filip zostanie pochowany na zamku w Windsorze (fot. D.Lawson/WPA Pool/Getty Images)
Książę Filip zostanie pochowany na zamku w Windsorze (fot. D.Lawson/WPA Pool/Getty Images)

O godzinie 16 na zamku w Windsorze odbędzie się ceremonia pogrzebowa księcia Filipa, małżonka brytyjskiej królowej Elżbiety II. Jak zapowiedziano, pożegnanie ma ukazywać niezachwianą lojalność księcia wobec królowej, długoletnią służbę narodowi i jego odwagę. Zgodnie z wolą zmarłego ceremonia nie ma charakteru państwowego. Transmisja w TVP Info.

Nie musisz odswieżać strony.
Relacja live odświeża się automatycznie.
17:11 17.04.2021
Uroczysta ceremonia dobiegła już końca. Oto najważniejsze momenty z pożegnania księcia Filipa.
(fot. WPA Pool/Getty Images )
16:59 17.04.2021
Trumna z ciałem księcia Filipa została już opuszczona do królewskiej krypty w podziemiach kaplicy św. Jerzego, w której odbywało się nabożeństwo żałobne.

Pozostanie tam do śmierci jego żony, królowej Elżbiety II, po czym zostanie przeniesiona do kaplicy króla Jerzego VI, w której również obecna monarchini zostanie pochowana.

W znajdującej się też na terenie zamku kapicy spoczywają już ojciec monarchini Jerzy VI, jej matka oraz młodsza siostra, księżniczka Małgorzata.
(fot. WPA Pool/Getty Images)
16:56 17.04.2021
Wśród nich byli William i Kate, który przed kilkoma dniami pożegnali księcia Filipa wzruszającym wpisem na Instagramie.

„Życie mojego dziadka zostało zdefiniowane przez służbę dla kraju, Wspólnoty Narodów, dla jego żony i królowej oraz dla naszej rodziny. Czuję się szczęśliwy, że nie tylko był przykładem, ale także był stale obecny w moim dorosłym życiu – zarówno w dobrych chwilach, jak i tych najtrudniejszych. Zawsze będę wdzięczny, że moja żona mogła przez tyle lat poznawać mojego dziadka i za życzliwość, jaką jej okazał.

Mój dziadek był niezwykłym człowiekiem i należał do niezwykłego pokolenia. Catherine i ja będziemy nadal robić to, czego by chciał, i będziemy nadal wspierać królową w nadchodzących latach. Będę tęsknił za moim dziadkiem, ale wiem, że chciałby, żebyśmy wykonali tę pracę” – czytamy we wpisie profilu książąt Cambridge.
(fot. D.Lipinski/WPA Pool/Getty Images)
16:19 17.04.2021
W nabożeństwie, któremu przewodzi dziekan Windsoru David Conner wraz ze zwierzchnikiem Kościoła Anglii, arcybiskupem Canterbury Justinem Welbym, bierze udział tylko 30 osób, co jest maksymalną dopuszczalną liczbą w czasie epidemii, oraz czworo członków chóru.

– Z wdzięcznymi sercami pamiętamy o wielu sposobach, jakimi Jego długie życie było dla nas błogosławieństwem. Zostaliśmy zainspirowani Jego niezachwianą lojalnością wobec naszej Królowej, Jego służbą dla Narodu i Wspólnoty Narodów, Jego odwagą, męstwem i wiarą. Nasze życie zostało wzbogacone przez wyzwania, które nam stawiał, zachętę, którą nam dawał, Jego życzliwość, humor i człowieczeństwo – powiedział rozpoczynając nabożeństwo dziekan Windsoru.
(fot. Dominic Lipinski - WPA Pool/Getty Images)
16:13 17.04.2021
Od kilku minut w kaplicy św. Jerzego trwa nabożeństwo.
(fot. WPA Pool/Getty Images )
16:04 17.04.2021
Trwa wniesienie trumny z ciałem księcia Filipa do kaplicy św. Jerzego.
(fot. WPA Pool/Getty Images )
16:01 17.04.2021
Tak wyglądał kondukt żałobny z trumną księcia Filipa.
(fot. Hannah McKay/WPA Pool/Getty Images)
15:49 17.04.2021
Ruszył kondukt żałobny z trumną księcia Filipa. W podlondyńskim Windsorze trwa pożegnanie małżonka królowej Elżbiety II. Tuż przed wyruszeniem pochodu limuzyna monarchini zatrzymała się na moment przy trumnie.

Dla królowej była to okazja zadumy i szansa na ostatnie pożegnanie. Konduktowi towarzyszą salwy honorowe i bicie dzwonu. Za trumną, umieszczoną na Land Roverze, którego projekt zmodyfikował sam książę, idzie dziewięć osób, w tym księżniczka Anna, książę Karol - następca tronu - książę Andrzej i książę Edward. Są też wnuki: książę Cambridge William i książe Sussex Harry. Przejazd potrwa osiem minut.
(fot. Alastair Grant/WPA Pool/Getty Images)
15:36 17.04.2021
W dzisiejszej ceremonii nie weźmie udziału premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson. Dlaczego? Wyjaśniamy
(fot. A.Dennis/WPA Pool/Getty Images)
15:30 17.04.2021
Przed chwilą wojskowy Land Rover, który był współkonstruowany przez samego Filipa, wjechał na teren zamku. Na samochodzie zostanie umieszczona trumna z ciałem księcia.
(fot. Kirsty O'Connor/WPA Pool/Getty Images)
15:24 17.04.2021
Książę Filip był znany z ciętego języka i poczucia humoru, za które pokochali go Brytyjczycy.

O tym, jaki był jego wpływ na brytyjską monarchię pisaliśmy TUTAJ.
15:20 17.04.2021
Kaplica Św. Jerzego mieści się wewnątrz Zamku Windsor. Jej budowa zajęła 50 lat, pomiędzy 1485 a 1528. Kaplica jest wyjątkowym przykładem stylu wertykalnego, który charakteryzował późno gotycką architekturę.
15:17 17.04.2021
Sam zamek razem z pałacem Buckingham w Londynie i pałacem Holyrood w Edynburgu jest jedną z głównych oficjalnych rezydencji brytyjskich monarchów. Królowa Elżbieta II przyjmuje tu oficjalnych i prywatnych gości.

Zamek w Windsorze jest największym zamieszkiwanym zamkiem na świecie – ma 800 metrów długości i 19 baszt. Powierzchnia jego podłóg wynosi około 45 000 m².
15:15 17.04.2021
Ceremonia pogrzebowa odbędzie się na zamku w Windsorze w kaplicy św. Jerzego. To miejsce, gdzie obecnie nadaje się Order Podwiązki czyli najwyższe brytyjskie odznaczenie. W podziemiach znajdują się królewskie groby.

Pochowani zostali tam m.in. Henryk VIII Tudor, Karol I Stuart czy Jerzy VI Windsor.
(fot. TVP Info)
15:10 17.04.2021
Za chwilę przy grobie księcia Filipa odbędzie się modlitwa.
(fot. WPA Pool/Getty Images)
15:07 17.04.2021
Brytyjska królowa Elżbieta II opisała śmierć swojego męża, księcia Filipa, jako coś, co pozostawia „ogromną pustkę w jej życiu” – poinformował ich średni syn, książę Andrzej.

„Królowa odczuwa odejście księcia Filipa bardziej niż wszyscy inni”
(fot. Getty)
15:02 17.04.2021
Kawaleria konna wyruszyła już w stronę zamku Windsor. Księcia będzie żegnać 730 żołnierzy ze wszystkich rodzaju brytyjskich sił zbrojnych, w tym 1. pułk grenadierów, którego książę filip przez 42 lata był pułkownikiem
(fot. H.McKay/WPA Pool/Getty Images)
14:56 17.04.2021
Restrykcje wprowadzone w celu zatrzymania epidemii spowodowały, że uroczystość w całości będzie miała miejsce na terenie zamku w Windsorze.

Zwykli obywatele będą mogli ją śledzić jedynie w telewizji, a liczba uczestników musiała zostać ograniczona do 30, bo tyle wynosi obecnie w Anglii maksymalny limit osób, mogących brać udział w pogrzebach. W planach sprzed epidemii na pogrzeb miało zostać zaproszonych ok. 800 osób.
(fot. PAP/EPA/NEIL HALL)
14:55 17.04.2021
Zgodnie z wolą księcia Filipa, ceremonia nie będzie mieć charakteru państwowego, który zwykle zarezerwowany jest dla monarchów, lecz będzie to uroczysty pogrzeb królewski, choć w praktyce różnica między nimi jest bardzo niewielka. Również zgodnie z wolą księcia, jego ciało nie było wystawione na widok publiczny, co zresztą z powodu obecnych restrykcji nie byłoby możliwe.
(fot. Leon Neal/WPA Pool/Getty Images)
14:53 17.04.2021
Plany pogrzebu księcia Filipa, realizowane pod kryptonimem „Operacja Forth Bridge”, istniały od wielu lat i przez ten czas były wielokrotnie modyfikowane, również przez niego samego, ale największe zmiany i tak wymusiła epidemia koronawirusa. Nadal jednak pogrzeb będzie w dużej mierze odzwierciedlał życzenia zmarłego.
Zobacz więcej