RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rewolucja w polskim mieście. Darmowa komunikacja, tańsze śmieci i woda

Chełm. Autobus elektryczny ARP E-VEHICLES (fot. PAP/Wojtek Jargiło)
Chełm. Autobus elektryczny ARP E-VEHICLES (fot. PAP/Wojtek Jargiło)

W ostatnich dniach media opisywały gigantyczne podwyżki w Warszawie. Gospodarz stolicy tłumaczy, że winny wzrostów cen jest rząd, więc podobna sytuacja ma miejsce w całej Polsce. – My obniżyliśmy opłaty za odbiór odpadów, a kilka dni temu Wody Polskie zatwierdziły wniosek o obniżenie taryfy za wodę i odprowadzane ścieki. Bezpłatną komunikację miejską wprowadzamy z kolei we wrześniu – mówi portalowi tvp.info prezydent Chełma Jakub Banaszek.

Trzaskowski odpowiedział na apel mieszkańców. Wykorzystał pewną sztuczkę

Liczba aut w Warszawie lawinowo rośnie, a wraz z tym problemy z parkowaniem w centrum. Radni zdecydowali więc o powiększeniu Strefy Płatnego...

zobacz więcej

– Ceny za wywóz śmieci wzrastają w całej Polsce – tłumaczył Rafał Trzaskowski po tym, jak media zaczęły informować o oburzeniu mieszkańców stolicy.  Okazało się, że rachunki za odpady wzrosły w Warszawie nawet czterokrotnie – sięgając w niektórych rodzinach 300 zł. Miasto bezprecedensowo powiększyło też Strefę Płatnego Parkowania i zwiększyło opłaty za postój.

Zdaniem radnych, abonament dla mieszkańców posiadających drugie auto wzrósł czterdziestokrotnie, a godziny płatne, za które trzeba wnosić opłaty, zdecydowanie wydłużono.  Komentując te zmiany prezydent Warszawy podkreśla, że większości z nich winny jest rząd i polityka prowadzona wobec samorządów.

Okazuje się jednak, że nie wszędzie sytuacja wygląda tak, jak w stolicy.

– My opłaty za odbiór odpadów obniżyliśmy jeszcze w 2019 roku i dziś stawka bazowa za odpady segregowane wynosi 10,90 zł. Kilka dni temu otrzymaliśmy natomiast informację, że Wody Polskie zatwierdziły przedstawiony przez miejską spółkę MPGK wniosek o obniżenie taryfy za wodę i odprowadzane ścieki – mówi portalowi tvp.info Jakub Banaszek.

Zobacz także -> Większa strefa płatnego parkowania w Warszawie. Kara za brak opłaty – 250 zł

Prezydent rządzący Chełmem od 2018 roku zaznacza, że zgodnie ze staraniami i zapowiedziami, wkrótce mieszkańcy zapłacą za wspomniane media o 10 proc. mniej.

– Powinno się to przełożyć na oszczędność rzędu kilkuset złotych w skali roku. Obecnie czekamy na uprawomocnienie się decyzji i jej publikację. Wcześniejsza, wyższa taryfa za wodę i ścieki została przygotowana jeszcze przez poprzednie władze miasta, jednak gdy tylko objąłem urząd prezydenta zapowiedziałem, że zawnioskujemy o jej obniżenie i dotrzymałem słowa – tłumaczy.

PO zemściło się na partii Hołowni. „Styl ich akcji był karygodny"

Na wniosek Platformy Obywatelskiej Paulina Hennig-Kloska (Polska 2050) została odwołana z funkcji przewodniczącej jednej z podkomisji sejmowych....

zobacz więcej

Darmowa komunikacja miejska?


– Warszawska młodzież ucząca się w szkole średniej będzie korzystała z komunikacji miejskiej za darmo – zapowiadał w kampanii wyborczej kilka lat temu Rafał Trzaskowski. Jak informuje portal trzaskowskiwatch.pl, jest to kolejne z haseł, których w Warszawie nie udało się zrealizować.

– Bezpłatną komunikację miejską wprowadzamy we wrześniu tego roku – mówi nam z kolei Jakub Banaszek. – Pod koniec 2020 roku radni poparli projekt uchwały intencyjnej w tej sprawie. Dodatkowo planujemy również wymianę taboru na zeroemisyjny, w tym wodorowy – dodaje.

Zobacz także -> Niepokojące informacje ws. warszawskiego metra. Trzaskowski żąda sprostowania

Polityk przyznaje, że dzięki tym zmianom Chełm będzie jednym z pierwszych polskich miast, które wprowadzi do swojej floty autobusowej pojazdy zasilane w ten sposób.

Koronawirus i pomoc przedsiębiorcom

Fala memów o wodzie w Warszawie. „Za tę cenę z kranów powinno lać się wino”

„Oszczędny warszawiak – śmierdzący warszawiak” – piszą internauci po tym, jak władze stolicy zmieniły sposób naliczania opłat za śmieci. Okazało...

zobacz więcej

W czasie epidemii ogromnie ważna jest też pomoc przedsiębiorcom. Rząd przeznacza na ten cel miliardy złotych. W sumie na ochronę miejsc pracy i gospodarki przekazano już 212 mld zł. Dodatkowe środki w ramach Tarczy Finansowej sięgnęły ponad 100 mld. Ale zdaniem wielu osób to wciąż za mało.

– W związku z pandemią COVID-19 wsparliśmy lokalnych przedsiębiorców i nie zostawiliśmy ich samych w tym trudnym czasie. Przygotowaliśmy specjalny pakiet pomocowy, w ramach którego znalazły się: zwolnienie z podatku od nieruchomości oraz zwolnienie z opłaty za koncesję na alkohol – mówi nam Jakub Banaszek.

Zobacz także -> Trzaskowski zapowiada podwyżki i cięcia. Obwinia o to rząd i epidemię

Prezydent Chełma mówi, że dodatkowo władze miasta przygotowały bon w wysokości 5 tys. zł na pokrycie kosztów związanych z usługami komunalnymi realizowanymi przez miejskie przedsiębiorstwa.


Jakub Banaszek, prezydent Chełma (fot. facebook.com/jbanaszekpl)

– Obejmując urząd prezydenta miasta postawiłem przed sobą konkretny cel – obniżenie kosztów życia mieszkańców Chełma. Nie było łatwo, ponieważ zarówno urząd miasta, jak i miejskie przedsiębiorstwa zastałem w bardzo trudnej sytuacji finansowej, z wielomilionowymi zobowiązaniami – mówi Banaszek.

– Po otrzymaniu wyników audytu natychmiast zdecydowałem o wdrożeniu działań naprawczych, które zaczęły przynosić efekty. Przyjąłem prospołeczny kierunek i konsekwentnie go realizuję. Na pierwszym miejscu stawiam mieszkańców i ich potrzeby, bo tylko wtedy cały „ekosystem" jakim jest samorząd, może właściwie się rozwijać. Zmierzam do tego, że w pracy, a w szczególności na stanowisku prezydenta miasta, nie można szukać wymówek, należy szukać rozwiązań – ocenia.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej