RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ulewy i burze nad Polską. Wiadomo, kiedy będzie się ocieplać

W sobotni poranek pogoda będzie zależeć od regionu. Mieszkańcy centrum i południa nadal muszą liczyć się z przelotnymi opadami, a mieszkańcy północy mogą liczyć nawet na trochę słońca. Około południa w niektórych miejscach lokalnie mogą pojawić się burze.

Ulewy i śnieżyce nad Polską. IMGW wydał alerty [PROGNOZA]

Prognoza pogody na środę i czwartek 14-15 kwietnia. Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia pierwszego i drugiego...

zobacz więcej

– Jeśli chodzi o sobotni poranek, zjawiska będą dość podobne: miejscami opady deszczu na południu w centrum. Na północy kraju pogoda będzie zmienna, pojawi się trochę słońca i będą przejaśnienia, a chwilami będą nadchodzić chmury, z których może przelotnie popadać – powiedział PAP Mateusz Barczyk z IMGW.

Około południa w centrum i na północy lokalnie mogą pojawić się burze z intensywniejszym deszczem. – Jeśli chodzi o wiatr - to w sobotę będzie słabszy niż piątek. Nadal na Pomorzu może być umiarkowany lub porywisty – dodał Barczyk.

Jeśli chodzi o temperaturę w sobotę, to najcieplej będzie w woj. warmińsko-mazurskim i podlaskim. Temperatura maksymalna wyniesie od 12 st. do 15 st. C. Na Pomorzu będzie do 12 st. C., a województwach wielkopolskim, lubuskim i kujawsko-pomorskim będzie do 11 st. C. Na Mazowszu, Lubelszczyźnie oraz Łódzkiem termometry pokażą do 13 st. C.

Chłodniej będzie za to na południu: w woj. dolnośląskim, opolskim i śląskim: od 6 do 8 st. C. Z kolei w małopolskim, świętokrzyskim i podkarpackim temperatura wahać się będzie od 4 do 7 st. C. Wysoko w Beskidach może spaść poniżej zera.

Kiedy poprawa pogody?


W weekend stopniowo będzie się ocieplać, ale niemal wszędzie można spodziewać się opadów deszczu. Dominować będzie pogoda pochmurna, choć w niedzielę pojawią się już większe przejaśnienia.

W niedzielę Polska będzie na skraju klina wyżu znad Morza Barentsa i północnej Skandynawii, w tej samej polarnej morskiej masie powietrza, na wschodzie nieco cieplejszej a na zachodzie chłodniejszej.

Ciśnienie będzie spadać. Będzie już mniej opadów, ale nadal w dzień miejscami mogą się pojawić przelotne opady deszczu. Pojawią się za to większe przejaśnienia, szczególnie na północy kraju m.in. na Pomorzu, w Lubuskiem czy woj. kujawsko-pomorskim.

Temperatura będzie podobna jak w sobotę. W szczytowych partiach Sudetów może spaść śnieg i tam temperatura spadnie poniżej zera, od-3 do -1 st. C.

Czytaj także: Pogoda a ryzyko zakażenia. Wyniki badań naukowców z IMGW

źródło:
Zobacz więcej