RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

MSZ „przygotowane na kroki odwetowe Rosji”. Na razie nie ma oficjalnej noty [WIDEO]

– Oczekujemy ze spokojem na oficjalną informację dotyczącą zapowiadanej decyzji o wydaleniu polskich dyplomatów z Moskwy; jesteśmy przygotowani na kroki odwetowe Rosji i odniesiemy się do nich po uzyskaniu szczegółów - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk.

Warszawa: Trzej pracownicy rosyjskiej ambasady uznani za personae non gratae

Ambasadorowi Federacji Rosyjskiej wręczono notę dyplomatyczną zawierająca informację o uznaniu za personae non gratae trzech pracowników Ambasady...

zobacz więcej

Wydalenie z Moskwy pięciu polskich dyplomatów zapowiedział w piątek minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow. To odpowiedź na czwartkową decyzję MSZ w Warszawie o uznaniu za personae non gratae trzech dyplomatów rosyjskich.

– Polska ogłosiła wydalenie naszych dyplomatów. Odpowiemy oczywiście w odpowiedni sposób. Pięciu polskich dyplomatów będzie wydalonych z Moskwy – powiedział Ławrow na konferencji prasowej. Do tych doniesień odniósł się Szynkowski vel Sęk.

– Oczekujemy ze spokojem na oficjalną informację dotyczącą zapowiadanej decyzji. Informacja na stronie rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych nie stanowi formuły dyplomatycznej przekazania oficjalnej informacji. Jesteśmy przygotowani na kroki odwetowe Rosji i odniesiemy się do nich po uzyskaniu szczegółów – powiedział wiceminister spraw zagranicznych.

Jak zaznaczył, oficjalną formułą jest przekazanie noty ambasadorowi bądź MSZ. – Żadnej takiej noty nie otrzymaliśmy – podkreślił.

W czwartek ambasadorowi Rosji w Warszawie wręczono notę dyplomatyczną, zawierająca informację o uznaniu za personae non gratae trzech pracowników rosyjskiej ambasady.

W komunikacie MSZ wyjaśniło, że „podstawą takiej decyzji było naruszenie przez wskazane osoby warunków statusu dyplomatycznego oraz prowadzenie działań na szkodę Rzeczypospolitej Polskiej”.

Polskie MSZ wyjaśniło, że „Polska w pełni solidaryzuje się z decyzjami podjętymi w dniu 15 kwietnia 2021 roku przez Stany Zjednoczone dotyczącymi polityki wobec Rosji. Wspólnie podejmowane, uzgodnione decyzje sojusznicze, to najbardziej właściwa odpowiedź na nieprzyjazne działania Federacji Rosyjskiej”.

-> Przeczytaj także: Żaryn: Wydaleni rosyjscy dyplomaci zagrażali Polsce

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej