RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ponad 50 delfinów wpłynęło do Tagu w Lizbonie. Możliwe, że to efekt pandemii [WIDEO]

Zjawisko może mieć związek z koronakryzysem (fot. Instagram)
Zjawisko może mieć związek z koronakryzysem (fot. Instagram)

Do płynącej przez środek aglomeracji Lizbony rzeki Tag wpłynęło ponad 50 delfinów. Zjawisko, jak wskazują portugalscy ekolodzy i biolodzy, może świadczyć o poprawiającej się jakości wody wskutek koronakryzysu ograniczającego ruch jednostek pływających.

Spektakularny widok możemy podziwiać dzięki nagraniu umieszczonemu w sieci przez miejscowy ośrodek żeglarski Terra Incognita

Relacjonująca nietypowe zachowanie delfinów telewizja RTP podaje, że nigdy wcześniej tak duża grupa tych ssaków nie pojawiła się w środku portugalskiej stolicy.

Niecodzienny widok w wodach Wenecji [WIDEO]

Para delfinów pojawiła się w wodach Canal Grande w Wenecji. To rzadki widok. Eksperci, którzy wypatrzyli zwierzęta między kościołami Matki Bożej...

zobacz więcej

W pierwszej połowie kwietnia duża grupa delfinów widoczna była również przy plaży Foz do Sizandro, położonej koło miejscowości Silveira, na środkowym wybrzeżu Portugalii.

Według ekologów wraz z utrzymującym się w okresie pandemii ograniczeniem ruchu statków i jednostek pływających w portugalskich rzekach i na wybrzeżu przybywa dużych zwierząt morskich rzadko widywanych tam wcześniej.

Od kwietnia 2020 r. biolodzy sygnalizowali też częstsze niż dotychczas pojawianie się rekinów u brzegów kontynentalnej Portugalii. Z kolei przy wybrzeżu Azorów, położonych na Atlantyku, częściej widywane były również kaszaloty.

Delfiny w ostatnim czasie pojawiły się ponadto w rzece Sado w rejonie Alentejo, co tłumaczono wzrostem dbałości Portugalczyków o czystość wód. Innym argumentem wyjaśniającym coraz częstszą obecność tych ssaków w deltach portugalskich rzek miało być zwiększenie się wskutek czystej wody populacji kulbinów, ulubionej ryby delfina.

-> Przeczytaj także: Delfiny zagrożone wyginięciem. Wszystko przez zmianę klimatu

Widok delfinów w pobliżu portugalskiego wybrzeża już w ostatnich latach uznawany był za fenomen na skalę Europy. Zjawisko to szczególnie pasjonowało dotychczas zagranicznych turystów, a przed pandemią na rynku turystycznym zaczęło przybywać firm organizujących dla nich kilkugodzinne wyprawy na obserwację tych ssaków na wodach Atlantyku.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej