RAPORT

Pogarda

„UE może nie odnowić kontraktu na szczepionki z firmą AstraZeneca”

Badane są bada możliwe efekty uboczne szczepionki firmy AstraZeneca (fot. Shutterstock)
Badane są bada możliwe efekty uboczne szczepionki firmy AstraZeneca (fot. Shutterstock)

UE może nie odnowić kontraktu na szczepionki z firmą AstraZeneca na rok 2022. Decyzja w tej sprawie nie została jeszcze podjęta, ale jest to bardzo prawdopodobne – powiedziała w piątek francuska minister przemysłu Agnes Pannier-Runacher.

Jakim preparatem szczepić kobiety w ciąży? Wytyczne brytyjskiej komisji

Ciężarne kobiety w Wielkiej Brytanii powinny otrzymać szczepionkę przeciwko COVID-19 wyprodukowaną przez firmę Pfizer lub Moderna, ponieważ...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

– Nie rozpoczęliśmy rozmów z (koncernami) Johnson & Johnson AstraZeneca na temat nowego kontraktu, podczas gdy zaczęliśmy już rozmowy z Pfizerem/BioNTech i Moderną – dodała minister.

Wyjaśniła, że Unia dysponuje już szczepionkami, które są bardzo skuteczne i mają niewiele skutków ubocznych, a „jeśli wszystko pójdzie dobrze”, wkrótce pojawią się na unijnym rynku nowe szczepionki koncernów Novavax i Sanofi.


Europejska Agencja Leków (EMA) bada możliwe efekty uboczne Vaxzevria, szczepionki przeciwko koronawirusowi firmy AstraZeneca w związku z pojawieniem się u osób zaszczepionych zakrzepów oraz zespołu przesiąkania włośniczek, bardzo rzadkiej choroby charakteryzującej się wyciekiem płynu z naczyń krwionośnych prowadzącym do obrzęku tkanek.


Przeczytaj też: EMA nt. zakrzepów i szczepionki Johnson & Johnson. „Korzyści większe niż ryzyko”

Angela Merkel zaszczepiona. Nie dostała niemieckiego preparatu

Kanclerz Niemiec Angela Merkel otrzymała pierwszą dawkę szczepionki AstraZeneca. Kilka godzin wcześniej preparatem brytyjsko-szwedzkiego koncernu...

zobacz więcej

Szefowa Komisji EuropejskieUrsula von der Leyen powiedziała w mijającym tygodniu, że wiarygodnym partnerem UE okazały się firmy Pfizer i BioNTech, które „honorują swoje zobowiązania”, w odróżnieniu od AstraZeneki.

Pod koniec marca Von der Leyen w wywiadzie dla dzienników niemieckiego koncernu medialnego Funke zwróciła się do koncernu AstraZeneca z takim komunikatem: „Najpierw wywiązujesz się ze swoich zobowiązań wobec UE, potem eksportujesz do innych krajów”.

Wcześniej podkreśliła, że w kontrakcie z AstraZeneką zapisano, że koncern będzie prowadzić dostawy dla Unii zarówno z fabryk europejskich, jak i brytyjskich. – „Ale do tej pory nie mamy żadnych dostaw" z brytyjskich zakładów – oznajmiła.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej