RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wojewoda mazowiecki: Od tygodnia liczba zachorowań i zajętych łóżek maleje

Konstanty Radziwiłł zabrał głos ws.  zajętych łóżek na Mazowszu (fot. PAP/Tomasz Gzell)
Konstanty Radziwiłł zabrał głos ws. zajętych łóżek na Mazowszu (fot. PAP/Tomasz Gzell)

Od ponad tygodnia liczba zachorowań i zajętych łóżek na Mazowszu maleje. Możemy patrzeć z optymizmem na najbliższy czas – powiedział wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

Niedzielski: Apogeum trzeciej fali za nami, spadek zachorowań nawet o 10 tys.

Minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział w Polskim Radiu 24, że apogeum trzeciej fali epidemii w szpitalach jest już za nami. Wskazał, że od...

zobacz więcej

Wojewoda mazowiecki był w piątek gościem Telewizji Republika. Podczas rozmowy Konstanty Radziwiłł został zapytany m.in. o sytuację epidemiczną na Mazowszu. – W ciągu ostatniego tygodnia ubyło na Mazowszu około 140 zajętych łóżek covidowych. Wprawdzie jest to duża liczba, ale z ogólnej liczby prawie 4,5 tys., nadal stosunkowo niewielka. Ale ta tendencja utrzymuje się i powoli wydaje się, że stabilizuje się ta sytuacja, a nawet mamy taki mały spadek – tłumaczył wojewoda.

Zaznaczył też, że na razie na Mazowszu nie jest planowana likwidacja łóżek covidowych. – Na pewno nie będziemy od razu likwidować miejsc dedykowanych pacjentom covidowym, bo cały czas jest ich bardzo dużo. W tej chwili mamy przygotowanych wszystkich miejsc prawie 6 tys. dla pacjentów covidowych. Tak jak powiedziałem ok. 4,5 tys. jest zajętych i to jest bezpieczny bufor, bo epidemia potrafi nas zaskakiwać, czego dowodziła w przeszłości – mówił.

– Jeżeli chodzi o szczepienia, to trzeba powiedzieć, że z tym potencjałem punktów szczepień, które mamy w tej chwili na Mazowszu - ponad 900 - moglibyśmy szczepić znacznie więcej, gdyby były dostępne szczepionki, których jak wiadomo do Polski przychodzi za mało od producentów – ocenił.

– Jednak jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że od maja będziemy mieć dwukrotnie więcej szczepionek, więc po analizie w najbliższym czasie uruchamiamy taką „falę” punktów nie jak dotychczas szczepiących po kilka, kilkanaście, kilkadziesiąt osób dziennie, ale dużo większe partie pacjentów – wyjawił.

Czytaj także: Kiedy osiągniemy pułap odporności zbiorowej? Premier podał możliwy termin

„Przekraczamy liczbę 7 tys. punktów szczepień”.

„Wcześniej mówiłem o podaniu 20 mln szczepionek do końca II kwartału, ale po ostatnich dyskusjach z Komisją Europejską będzie ich nawet więcej, 23...

zobacz więcej

Wojewoda wskazał, że w mniejszych miastach będą to punkty szczepień powszechnych, które będą szczepiły co najmniej 200 osób dziennie, a w dużych miastach powyżej 50 tys. mieszkańców będą szczepić powyżej 500 osób dziennie.

– Takie punkty już w najbliższym czasie będą przygotowywane. A od przyszłego tygodnia taki pierwszy punkt na Mazowszu zostanie uruchomiony, jako pilotaż tego rozwiązania. To będą rozwiązania o tyle różne od dotychczasowych, że te punkty powstają nie tylko w szpitalach czy przychodniach, ale także w takich miejscach, które dotychczas nie miały nic wspólnego ze służbą zdrowia. To będą szkoły, hale sportowe, czy domy kultury – dodał.

– Założenie jest takie, żeby wszyscy, którzy chcą się zaszczepić w ciągu najbliższych 25 tygodni, mogli być zaszczepieni i myślę, że to może być realne – ocenił.

Poinformował też, że na Mazowszu „już jest ponad 1,2 mln osób zaszczepionych”.

Czytaj także: WHO: Wskaźnik zakażeń koronawirusem poszybował w górę. Jest tylko jedno rozwiązanie

 

źródło:

Zobacz więcej