RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

NATO żąda od Rosji dostępu do ukraińskich portów na Morzu Azowskim

NATO wyraziło w piątek „zaniepokojenie” rosyjskimi manewrami morskimi wokół Krymu i zażądało od Rosji zagwarantowania „swobodnego dostępu” do ukraińskich portów na Morzu Azowskim. Wcześniej Rosja poinformowała, że na pół roku zamknie część Morza Czarnego dla żeglugi okrętów wojskowych i jednostek obcych państw.

Szef NATO: Rosja musi zakończyć militarną rozbudowę sił na Ukrainie i wokół niej

Rosja musi zakończyć militarną rozbudowę swoich sił na Ukrainie i wokół niej, zaprzestać prowokacji i natychmiast doprowadzić do deeskalacji...

zobacz więcej

„Wzywamy Rosję do zagwarantowania swobodnego dostępu do ukraińskich portów na Morzu Azowskim i umożliwienia swobody żeglugi” – napisała w oświadczeniu rzeczniczka NATO.

W komunikacie podkreślono, że ograniczenie dostępu do niektórych obszarów Morza Czarnego i do Cieśniny Kerczeńskiej stanowiłoby „nieuzasadnione działanie”, wynikające z „destabilizującej postawy Rosji. NATO wezwało również Moskwę do „natychmiastowej deeskalacji” sytuacji w regionie.

Podkreślono również, że manewry morskie Moskwy i wzmocniona rosyjska obecność wojskowa na Krymie „stanowią nowe zagrożenie dla niepodległości Ukrainy i zagrażają stabilności regionu jako całości”.

Zobacz także: Wojska rosyjskie przy ukraińskich granicach


Rosja szykuje blitzkrieg? Analitycy o konflikcie w Donbasie

Eksperci Ukraińskiego Instytutu Przyszłości nie wykluczają, że celem Moskwy jest szybkie wojskowe zwycięstwo z Siłami Zbrojnymi Ukrainy z możliwym...

zobacz więcej

Wcześniej w piątek Ministerstwo Obrony Rosji podało, że Moskwa od 24 kwietnia do 31 października zamknie część Morza Czarnego dla żeglugi okrętów wojskowych i jednostek obcych państw. Chodzi o rejony u wybrzeżu Krymu, anektowanego przez Rosję w 2014 roku.

Resort oświadczył, że żegluga przez Cieśninę Kerczeńską będzie się odbywać tak, jak wcześniej. „Planowane zamknięcie do 31 października niektórych rejonów Morza Czarnego nie będzie przeszkadzało w żegludze przez Cieśninę Kerczeńską” – oświadczyło.

Ograniczenia prawa swobodnego przepływu będą dotyczyć wód u wybrzeży Krymu od Sewastopola do miejscowości Gurzuf, odcinka u wybrzeży Półwyspu Kerczeńskiego, a także niewielkiego rejonu zachodnich wybrzeży Półwyspu Krymskiego – wynika z komunikatu resortu obrony.

źródło:

Zobacz więcej