RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Przywódcy trzech państw wezwali Rosję do wycofania wojsk z ukraińskiej granicy

Rosja została wezwana do wycofania wojsk z ukraińskiej granicy (fot. PAP/EPA/ANNE-CHRISTINE POUJOULAT / POOL)
Rosja została wezwana do wycofania wojsk z ukraińskiej granicy (fot. PAP/EPA/ANNE-CHRISTINE POUJOULAT / POOL)

Prezydenci Francji i Ukrainy, Emmanuel Macron i Wołodymyr Zełenski, oraz kanclerz Niemiec Angela Merkel wezwali w piątek Rosję do wycofania wojsk rosyjskich z ukraińskiej granicy – podała agencja AFP po spotkaniu przywódców w Paryżu.

Biden i Merkel wezwali Rosję do wycofania wojsk z ukraińskiej granicy

Prezydent USA Joe Biden i kanclerz Niemiec Angela Merkel wezwali Rosję do wycofania swoich wojsk z terenów przy granicy z Ukrainą w celu...

zobacz więcej

Rosja zgromadziła w ostatnich tygodniach na granicy z Ukrainą i na Krymie dodatkowe wojska. Prezydent Francji, kanclerz Niemiec i prezydent Ukrainy wyrazili wspólne zaniepokojenie rosyjską działalnością wojskową.

Prezydent Macron rozmawiał z prezydentem Zełenskim na temat sytuacji na Ukrainie podczas roboczego lunchu w Pałacu Elizejskim. Po południu do rozmów dołączyła w formie wideokonferencji kanclerz Angela Merkel.

Zełenski zaproponował zorganizowanie szczytu: Ukraina-Rosja-Francja-Niemcy, aby obniżyć napięcie na linii Ukraina-Rosja – podała agencja AFP.

Spotkanie w formacie normandzkim na szczeblu doradców odbędzie się 19 kwietnia – zapowiedział prezydent Ukrainy po rozmowach z prezydentem Macronem. „Oczekujemy, że po tym spotkaniu zawieszenie broni w Donbasie będzie w pełni przestrzegane” – zapowiedział Zełenski, cytowany przez agencję Interfax.

Pałac Elizejski przekazał, że spotkanie było poświęcone omówieniu działań Rosji, która wzmacnia swoje kontyngenty wojskowe przy granicy z Ukrainą.

Czytaj także: Rosja szykuje blitzkrieg? Analitycy o konflikcie w Donbasie

źródło:

Zobacz więcej