RAPORT

Tusk kontra Tusk

„Juszczyszyn nie będzie w poniedziałek sądził”. Sąd chce go przywrócić do orzekania

Sędzia Paweł Juszczyszyn (fot. Beata Zawrzel/NurPhoto via Getty Images)
Sędzia Paweł Juszczyszyn (fot. Beata Zawrzel/NurPhoto via Getty Images)

Zawieszony przez Izbę Dyscyplinarną SN sędzia Paweł Juszczyszyn ma wrócić do orzekania – zadecydował Sąd Rejonowy w Bydgoszczy. Maciej Nawacki, prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie, przekazał, że w poniedziałek sędzia Juszczyszyn nie będzie wykonywał obowiązków, mimo że takiego rozwiązania domaga się m.in. stowarzyszenie „Iustitia”.

Zawieszenie Juszczyszyna. Minister o tym, co się stanie, jeśli sędzia zlekceważy orzeczenie

Sędzia Paweł Juszczyszyn jest zawieszony i próba dokonania przez niego jakichkolwiek czynności służbowych będzie skutkowała zapewne kolejnymi...

zobacz więcej

Pełnomocnik sędziego Pawła Juszczyszyna poinformował w piątek, że postanowienie bydgoskiego sądu „w całości uwzględnia wniosek” o „nakazanie natychmiastowego przywrócenia go do orzekania”. Mecenas Michał Romanowski wskazuje, że we wniosku powoływał się „na argument, że podstawa odmowy dopuszczenia pana sędziego, którą jest uchwała Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, jest podstawą nieistniejąca ze względu na zakwestionowanie tej izby jako organu sądowego, co przewija się w orzecznictwie TSUE i sądów krajowych”.

Juszczyszyn „w poniedziałek wraca do pracy”? Niekoniecznie


– Sąd tę argumentację podzielił – podkreślił adwokat. – Postanowienie jest skuteczne z chwilą wydania, czyli prezes Sądu Rejonowego ma obowiązek pod rygorem grzywny do miliona złotych, nakładanej osobiście na niego, dopuścić pana sędziego natychmiast do orzekania. Pan sędzia Juszczyszyn w poniedziałek wraca do pracy – dodał.

Także stowarzyszenie „Iustitia” w mediach społecznościowych informuje, że Juszczyszyn „musi zostać przywrócony do pracy”.

Prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie Maciej Nawacki powiedział, że w pierwszej kolejności poczeka na doręczenie odpisu postanowienia sądu w Bydgoszczy i dopiero będzie podejmował finalną decyzję.

Prezes sądu: Nie będzie wykonywał obowiązków


– Oczywiście kwestie ustrojowe, takie jak dopuszczenie do orzekania sędziego nie podlegają zabezpieczeniu cywilnemu. Stoję więc na stanowisku, że nie mogę dopuścić pana sędziego do orzekania. Pan sędzia Juszczyszyn nie będzie w poniedziałek sądził, nie będzie miał przydziału spraw i nie będzie wykonywał obowiązków – dodał sędzia Nawacki. Rzecznik Sądu Okręgowego w Olsztynie lgierd Dąbrowski-Żegalski powiedział, że orzeczenie mające rygor natychmiastowej wykonalności oznacza, że w poniedziałek pracodawca musi dopuścić sędziego Pawła Juszczyszyna do pracy w Sądzie Rejonowym w Olsztynie.

Lewicowy portal, broniąc Juszczyszyna, potwierdza kompromitujące go fakty

Prawicowe media piszą artykuły „demaskujące” sędziego Pawła Juszczyszyna – alarmuje portal OKO.press, wymieniając kilka opisywanych w ostatnich...

zobacz więcej

– Jednak prezesowi sądu Maciejowi Nawackiemu przysługuje zażalenie na tę decyzję – dodał.

Zawieszenie sędziego Juszczyszyna


Olsztyński sędzia Paweł Juszczyszyn został prawomocnie zawieszony w czynnościach przez Izbę Dyscyplinarną SN w lutym 2020 roku w związku z prowadzonym wobec niego postępowaniem dyscyplinarnym.

O rozpatrywanej przez niego apelacji w sprawie cywilnej, w związku z którą został odsunięty od orzekania, pisaliśmy na portalu tvp.info.

Zobacz także: Decyzja sędziego Juszczyszyna zrujnowała rolnika. Krewna opowiada o dramacie i śmierci

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej