RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Integracja Rosji i Białorusi. Miszustin z wizytą u Łukaszenki

Alaksandr Łukaszenka przyjął u siebie premiera Rosji Michaiła Miszustina (fot. PAP/EPA/ALEXANDER ASTAFYEV / SPUTNIK / GOVERNMENT PRESS SERVICE POOL)
Alaksandr Łukaszenka przyjął u siebie premiera Rosji Michaiła Miszustina (fot. PAP/EPA/ALEXANDER ASTAFYEV / SPUTNIK / GOVERNMENT PRESS SERVICE POOL)

Propozycje integracji systemów podatkowych Rosji i Białorusi oraz rozwój państwa związkowego były tematami spotkania premiera Michaiła Miszustina z Alaksandrem Łukaszenką. 22 kwietnia ma dojść do spotkania przywódców obu krajów.

Spotkanie w Soczi. O czym rozmawiali Putin i Łukaszenka?

Rosyjska baza lotnicza na Białorusi była zapewne tematem spotkania prezydenta Rosji Władimira Putina i Alaksandra Łukaszenki w Soczi – uważa...

zobacz więcej

– Będziemy rozmawiać o tym, jak można zintegrować nasze systemy. Od dawna znam partnerów białoruskich ze służb celnych i podatkowych – powiedział Miszustin. Jego zdaniem systemy obu krajów, które blisko ze sobą współpracują, należy zintegrować. – Co to jest integracja? To korzyść dla naszego państwa związkowego, a nie jakieś tam pochłanianie – dodał Miszustin.

Łukaszenka wskazał, że rozmowy będą się toczyć na temat „jednego z najważniejszych problemów”. Z kontekstu rozmowy przytoczonej przez służbę prasową wynika, że chodzi właśnie o polityki podatkowe.

Państwowa agencja BiełTA wskazała, że podczas lutowych rozmów Łukaszenki i Putina w Soczi rozmawiano o tzw. mapach drogowych, dotyczących integracji obu krajów w ramach państwa związkowego. Sprawy podatkowe wskazano wówczas jako jeden z tematów, co do którego jeszcze nie osiągnięto porozumienia.

Świadkowie w Rosji mówią o ciężarówkach jadących ku granicy z Białorusią

W mediach społecznościowych i na portalach informacyjnych w Rosji pojawiły się doniesienia o nieoznakowanych ciężarówkach zmierzających ku granicy...

zobacz więcej

W czasie spotkania z Miszustinem Łukaszenka zapowiedział swoje kolejne spotkanie z Putinem w Moskwie, które ma się odbyć 22 kwietnia. – Potem będzie jeszcze posiedzenie Rady Ministrów państwa związkowego, a we wrześniu lub październiku – Rada Najwyższa państwa związkowego – powiedział Łukaszenka.

Braki w porozumieniu


Premier Białorusi Raman Hałouczenka oświadczył w piątek, że „pakiet propozycji w ramach pogłębienia integracji gospodarczej jest w dużej mierze gotowy”. Wciąż jednak, jak wskazał, nie osiągnięto porozumienia w niektórych dziedzinach.

Wcześniej strona białoruska wskazywała jako takie kwestie utworzenie wspólnego rynku ropy i gazu, podobnie jak „mapy drogowe” dotyczące podatków, spraw celnych, polityki przemysłowej i rolnej.

Alaksandr Łukaszenka jedzie do Władimira Putina

Prezydent Białorusi będzie w poniedziałek w Rosji. Podczas wizyty w Soczi Aleksander Łukaszenka spotka się z Władimirem Putinem. W ostatnich...

zobacz więcej

W cieniu rosyjsko-białoruskiego sporu o kształt integracji w ramach państwa związkowego upłynął cały 2019 r., a potem sprawa przycichła, m.in. na tle kampanii wyborczej i protestów przeciwko Łukaszence w 2020 r.

Zdaniem ekspertów Moskwa nie zrezygnowała z planów silniejszego wciągnięcia Mińska w swoją orbitę, w tym – wprowadzenia wspólnej waluty i wspólnych struktur ponadrządowych.

Zobacz także: Kreml chce reformować Białoruś


Analitycy oceniają, że ceną za wsparcie Łukaszenki przez Moskwę podczas ubiegłorocznych protestów jest właśnie pogłębianie integracji na warunkach rosyjskich. Mińsk zgodził się już m.in. na przekierowanie swojego eksportu z portów w krajach bałtyckich do portów rosyjskich. Jak zapowiedziały resorty obrony, latem na Białoruś mają przylecieć rosyjskie samoloty wojskowe, by prowadzić wspólne „dyżury bojowe".

źródło:

Zobacz więcej