RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Skandal w Krakowie. Mówi o sobie „lewak” i pluje na pomniki polskich żołnierzy [WIDEO]

Screen z nagrania opublikowanego przez Franciszka Vetulaniego (fot. Facebook/Franek Vetulani)
Screen z nagrania opublikowanego przez Franciszka Vetulaniego (fot. Facebook/Franek Vetulani)

O 23-letnim studencie w sierpniu ubiegłego roku „mówiła cała Polska” – jak opisywał wówczas „Fakt”. Franciszek Vetulani, bo o nim mowa, znów chciał zasłynąć w mediach społecznościowych. Na Facebooku opublikował wideo, jak 1 marca znieważa pomniki Żołnierzy Wyklętych. Na nagraniu widać, że pluje na postumenty Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” i Józefa Franczaka „Lalusia”. Ośrodek Monitorowania Antypolonizmu zapowiada złożenie zawiadomienia do prokuratury.

Lewicowy aktywista ostro atakuje Polskę. Mnie doprowadził do łez

Mieszkałem w Katarze ponad rok. W tym kraju za homoseksualizm grozi więzienie lub nawet kara śmierci. Kobiety mają dużo mniejsze prawa niż...

zobacz więcej

Nagranie, o którym informuje teraz w mediach społecznościowych Ośrodek Monitorowania Antypolonizmu, został opublikowany przez lewicowego aktywistę 1 marca – w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych i został zatytułowany „LEWAK PLUJE NA POMNIKI WYKLĘTYCH”.

Franciszek Vetulani pluje na pomniki Wyklętych


Student z Krakowa, Franciszek Vetulani, wspominanych tego dnia Żołnierzy Wyklętych określa jako „żołnierzy przeklętych, członków band prowadzących działalność partyzancką po II wojnie światowej”. Mężczyźnie nie spodobało się upamiętnienie Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” i Józefa Franczaka „Lalusia” w parku jordanowskim.

Na nagraniu widać, jak opluwa oba pomniki.


Ośrodek Monitorowania Antypolonizmu poinformował, że zamierza postawić Vetulaniego przed sądem i wskazuje przy tym na art. 261 Kodeksu karnego: „Kto znieważa pomnik lub inne miejsce publiczne urządzone w celu upamiętnienia zdarzenia historycznego lub uczczenia osoby, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności”. Organizacja zapowiada złożenie zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa do krakowskiej prokuratury.

„Fakt”: Niezłomny student na barykadach


Nie pierwszy raz głośno jest o młodym aktywiście. W sierpniu ubiegłego roku przebił się do mediów tym, że zawiesił tęczową flagę na pomniku Smoka Wawelskiego. Za aktywizm LGBT trafił na łamy dziennika „Fakt”, który przypominał, że „23-letni student z Krakowa” to wnuk nieżyjącego już neurobiologa prof. Jerzego Vetulaniego.

„Mocno przeżył śmierć dziadka, był z nim niebywale związany. Wyrazem tego, jak bardzo wryły mu się w serce idee krzewione kiedyś przez jego sławnego przodka, jest niezłomna postawa 23-latka. I słowa, z którymi wchodzi na barykady. Tak jak ostatnio, gdy wspiął się na pomnik Smoka Wawelskiego, by zawiesić na nim tęczową flagę” – opisywał brukowiec w swoistej laurce wystawionej aktywiście.

Zobacz także: Zwalczali i skazywali na śmierć bez mrugnięcia okiem – kaci Żołnierzy Wyklętych

źródło:
Zobacz więcej