RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Polska dynamika eksportu w pierwszej piątce UE

Polski eksport towarów wzrósł o 1 proc. (fot. Shutterstock)
Polski eksport towarów wzrósł o 1 proc. (fot. Shutterstock)

Polska osiągnęła piąty najlepszy wynik w UE pod względem dynamiki eksportu po dwóch miesiącach br. – oświadczył wiceminister rozwoju, pracy i technologii Robert Tomanek. Jak zaznaczył, według Eurostatu polski eksport towarów wzrósł o 1 proc., podczas gdy unijny notował blisko 7-proc. spadek.

Idzie drożyzna. Czy sieci handlowe przerzucą płacony podatek na klientów?

Konsumenci powinni się przygotować na duży wzrost cen. Zarówno z powodu nowych podatków, jak i światowej drożyzny – informuje piątkowa...

zobacz więcej

Według komunikatu MRPiT, w lutym br. nadal notowano spadki obrotów towarowych UE, niemniej były one zdecydowanie łagodniejsze niż przed miesiącem.

Unijny eksport zmniejszył się o 3,6 proc. rok do roku i wyniósł 164,7 mld euro, a import spadł o 3 proc. i osiągnął 143,6 mld euro. W rezultacie nadwyżka handlowa UE spadła do 21,1 mld euro.

W przytaczanych przez resort danych wynika, że w skali dwóch miesięcy unijny eksport wyniósł 313,5 mld euro, co oznacza spadek o 6,9 proc. rok do roku. Z kolei import osiągnął 283,7 mld euro, czyli był niższy niż przed rokiem o 10,3 proc.

Nadwyżka obrotów w pierwszych dwóch miesiącach br. wyniosła 29,7 mld euro wobec 20,5 mld euro w okresie styczeń-luty 2020 r. Spadki eksportu w okresie pierwszych dwóch miesięcy br. odnotowała większość krajów unijnych, w tym Niemcy, Francja, Hiszpania.

Czytaj także: Niemcy oszołomieni polskimi sukcesami. „Mały cud gospodarczy”

źródło:

Zobacz więcej