RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Urodziny Benedykta XVI. Jaki jest na co dzień? [WIDEO]

Papież senior nadal ma siłę śledzić informacje ze świata (fot. L'Osservatore Romano - Vatican Pool via Getty Images)
Papież senior nadal ma siłę śledzić informacje ze świata (fot. L'Osservatore Romano - Vatican Pool via Getty Images)

Papież senior obchodzi w piątek 94. urodziny. Świętuje je prywatnie, w gronie domowników watykańskiej rezydencji, klasztoru Mater Ecclesiae. W przeszłości Benedykt XVI przyjmował tego dnia delegację ze swej rodzimej Bawarii. W tym roku jest to niemożliwe ze względu na pandemię. W rozmowie z Telewizją Polską opowiadają o nim piekarz, szewc i krawiec.

Schizma w Kościele w Niemczech? Benedykt XVI zatroskany sytuacją

Benedykt XVI jest zatroskany stanem Kościoła katolickiego w Niemczech, dostrzega „brak jedności w wielu zasadniczych aspektach wiary”. Podkreślił...

zobacz więcej

– Kupował tu chleb. Gdy został papieżem zanosiłem mu pieczywo do apartamentu papieskiego. Zawsze się cieszył – mówił papieski piekarz Angelo Arrigoni. – Dziękował za każdym razem. Z okazji świąt wysyła nam do dzisiaj życzenia – dodał – Arrigoni.

Szewc Antonio Arellano powiedział, że osobiście zaniósł Benedyktowi XVI pierwsze buty, które dla niego zrobił. – Krótko po jego wyborze poszedłem do niego do pałacu. Mam piękne wspomnienia z nim związane – opowiadał.

– Z okazji 50. urodzin przysłał mi prezent. Nie mogłem uwierzyć, że od samego papieża dostałem upominek – zaznaczył Arellano.

O relacji z papieżem seniorem wspominał też jego krawiec Raniero Mancinelii. Znali się, gdy Joseph Ratzinger był jeszcze kardynałem. – Zawsze zamawiał u mnie sutanny. Gdy wybrano go na następcę świętego Piotra, emocje były niezmierne, bo przez lata traktował mnie niczym brata, jak kogoś bliskiego – wyznał Mancinelli. Jak dodał, „w ostatnim czasie tych spotkań jest mniej, bo i on staje się co raz słabszy”.

Benedykt XVI pożegnał się ze swoim starszym bratem

Czterodniowa wizyta 92-letniego papieża seniora w Bawarii dobiegła końca. Joseph Ratzinger przyleciał do Niemiec, aby spotkać się z chorym starszym...

zobacz więcej

Mimo osłabienia fizycznego, Benedykt XVI nadal codziennie przy użyciu balkonika udaje się na spacer do ogrodów watykańskich. Wciąż też intelektualnie czuje się na siłach, aby śledzić informacje z całego świata.

Nie poinformowano jednak, w jaki sposób urodziny uczci Franciszek, który miał w zwyczaju okazywać mu życzliwość.

Choć już nie pełni urzędu, jest najdłużej żyjącym papieżem. Leon XIII żył 93 lata.

Życie Josepha Ratzingera


Urodził się 16 kwietnia 1927 w Marktl am Inn w niemieckiej Bawarii. Jak większość niemieckich dzieci w tamtych czasach został wcielony do Hitlerjugend i trafił do służby pomocniczej obrony przeciwlotniczej. W listopadzie 1944 roku wcielono go do Wehrmachtu. Pod koniec wojny został internowany w amerykańskim obozie dla jeńców wojennych.

Zwolniony w lipcu 1945 roku, wstąpił razem ze starszym bratem Georgiem do monachijskiego seminarium. Święcenia kapłańskie otrzymali obaj 29 czerwca 1951 roku.

Franciszek i Benedykt XVI zaszczepieni na koronawirusa

Papież Franciszek i jego emerytowany poprzednik Benedykt XVI zostali zaszczepieni przeciw koronawirusowi – potwierdził dyrektor biura prasowego...

zobacz więcej

Przyszły papież studiował filozofię i teologię. W 1953 roku obronił pracę doktorską „Lud Boży w nauce św. Augustyna”, cztery lata potem uzyskał habilitację na podstawie rozprawy „Teologia dziejów u św. Bonawentury”.

Gdzie pracował?


Dziesięć lat był profesorem na niemieckich uniwersytetach – w Bonn, Muenster, Tybindze, Ratyzbonie.

W 1977 roku został mianowany przez Pawła VI arcybiskupem Monachium i Fryzyngi oraz kardynałem. Cztery lata później papież Jan Paweł II wezwał kardynała Ratzingera do Rzymu i 25 listopada 1981 roku mianował go prefektem Kongregacji Nauki Wiary.

Nazywany był „Mozartem teologii”. Dziesiątki prac i publikacji książkowych kardynała Ratzingera dotyczą teologii dogmatycznej i fundamentalnej. Z jego głębokiej wiedzy wielokrotnie korzystał Jan Paweł II.

Benedykt XVI o aborcji i małżeństwach homoseksualnych: Znak siły Antychrysta

Homoseksualne małżeństwa i aborcja na świecie to znak „duchowej siły Antychrysta” – to słowa emerytowanego papieża Benedykta XVI przytoczone w jego...

zobacz więcej

Jako prefekt kongregacji opracował komentarz teologiczny do ogłoszonej w 2000 roku na polecenie polskiego papieża tzw. trzeciej tajemnicy fatimskiej.

Wybór Ratzingera na papieża


Po śmierci Jana Pawła II kardynał Ratzinger przewodniczył 8 kwietnia 2005 roku mszy żałobnej na placu Świętego Piotra z udziałem setek tysięcy osób z całego świata. Papieżem został 11 dni później.

Pontyfikat Benedykta XVI był odmienny w stylu od pontyfikatu papieża Polaka, ale z doktrynalnego punktu widzenia był jego kontynuacją.

Zaskoczył wszystkich swoją pierwszą encykliką. Spodziewano się, że dawny prefekt Kongregacji Nauki Wiary poświęci ją poważnym kwestiom doktrynalnym. Tymczasem papież napisał traktat o miłości – „Deus Caritas est” („Bóg jest miłością”).

W kolejnych latach ogłosił jeszcze encyklikę o nadziei „Spe salvi” („W nadziei zbawieni”) i społeczną „Caritas in veritate” („Miłość w prawdzie”). Czwartej nie zdążył już ukończyć jako papież. „Lumen fidei” („Światło wiary”) została opublikowana w 2013 roku po opracowaniu jej przez papieża Franciszka.

Benedykt XVI w Polsce


W maju 2006 roku Benedykt XVI odwiedził Polskę. Jego pielgrzymka przebiegała pod hasłem „Trwajcie mocni w wierze”. Papież, wszędzie serdecznie i entuzjastycznie witany, odwiedził m.in. niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz-Birkenau. Mówił tam: „Jestem tu dziś, by prosić o łaskę pojednania”.

Benedykt XVI wyjaśnia, dlaczego zrezygnował. Nowa biografia papieża

Obszerna, licząca 1184 strony, biografia Benedykta XVI autorstwa Petera Seewalda ukazała się 4 maja nakładem niemieckiego wydawnictwa Droemer...

zobacz więcej

W czasie swego pontyfikatu odbył łącznie 24 podróże zagraniczne. Objechał Europę, był w Ziemi Świętej, w Stanach Zjednoczonych i w Australii, w Brazylii, w Meksyku i na Kubie, w Turcji i dwa razy w Afryce: w Angoli i Kamerunie oraz w Beninie.

Benedykt XVI osobiście przewodniczył 11 obrzędom kanonizacji, podczas których ogłosił świętymi 45 osób, wśród nich pięciu Polaków. Tylko raz przewodniczył beatyfikacji, gdy 1 maja 2011 roku wyniósł na ołtarze Jana Pawła II.

Abdykacja


Swą sensacyjną decyzję o ustąpieniu z urzędu – pierwszą taką od stuleci – ogłosił 11 lutego 2013 roku po 7 latach i 10 miesiącach pontyfikatu. Jako jej powody wskazał wtedy, mając prawie 86 lat, podeszły wiek i utratę sił.

W pierwszych latach po ustąpieniu z urzędu, gdy pozwalały mu na to siły, uczestniczył w najważniejszych wydarzeniach pontyfikatu Franciszka, między innymi w kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII 27 kwietnia 2014 roku. Regularnie spotykał się też z Franciszkiem. Ostatnio papież odwiedził go w listopadzie zeszłego roku po konsystorzu razem z nowo mianowanymi kardynałami.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej