RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Jutro pogrzeb księcia Filipa. Transmisja na żywo w TVP Info, podajemy szczegóły [WIDEO]

W sobotę po południu odbędą się uroczystości pogrzebowe księcia Edynburga, Filipa. Władze Windsoru wprowadziły przepisy, które mają zniechęcać ludzi do bezpośredniego udziału. Chodzi o uniknięcie licznego zgromadzenia, niebezpiecznego w czasie epidemii. Choć w uroczystościach pogrzebowych osobiście weźmie udział 30 osób z najbliższej rodziny księcia, to do tego wydarzenia przygotowuje się cały kraj. Będą mogli je śledzić na żywo również widzowie TVP Info – na ekranach telewizorów, a także, dzięki naszej aplikacji, na smartfonach.

Podano listę 30 osób, które wezmą udział w pogrzebie księcia Filipa

Królowa Elżbieta II będzie w trakcie uroczystości pogrzebowych swojego męża, księcia Filipa, siedziała sama, obok trumny będzie szło czworo ich...

zobacz więcej

Wszystko zostało już przygotowane w najdrobniejszych szczegółach, co do minuty. Wczoraj Pałac Buckingham ogłosił listę 30 osób, które będą uczestniczyły w pogrzebie księcia Edynburga, małżonka królowej Elżbiety II, i tak w samej kaplicy za trumną samotnie będzie siedziała Elżbieta II. Za nią znajdzie się czwórka dzieci pary królewskiej wraz z małżonkami: książę Karol z Kamilą, księżna Anna, książę Edward, a także książę Andrzej. Za nimi z kolei ośmioro wnuków pary królewskiej, nie będzie natomiast dziesięciorga prawnucząt. Ze względu na ich młody wiek królowa zdecydowała, że nie będą uczestniczyć w ceremonii.

Książęta Harry i William nie będą stali obok siebie, rozdzieli ich kuzyn Peter Phillips.

Wiele osób składało kwiaty i kartki ze wspomnieniami związanymi z postacią księcia Edynburga oraz podziękowaniami za jego służbę dla kraju. Jego syn, książę Karol czytając te kartki rozpłakał się.

Żałoba w Wielkiej Brytanii trwa. – Bardzo smutne, że odszedł, najbardziej ze względu na Jej Królewską Mość. Uczynił tak wiele dla naszego kraju, bardzo to doceniamy, pragniemy okazać mu szacunek – mówią w rozmowie z TVP Info Brytyjczycy odwiedzający pałac Windsor w ostatnich godzinach przed pogrzebem.

Książę Edynburga, małżonek królowej Elżbiety II, zmarł 9 kwietnia 2021 r. W czerwcu skończyłby 100 lat. Wśród jego przodków są także osoby związane z Polską. Prapradziad księcia Filipa, Maurycy Hauke poległ w czasie Nocy Listopadowej w 1830 r., która rozpoczęła pierwsze po Kongresie Wiedeńskim powstanie przeciw rosyjskiemu zaborcy. Grób ojca Maurycego – a praprapradziada zmarłego księcia – Fryderyka Hauke, znajduje się na stołecznych Powązkach.

W TVP Info będą państwo mogli obejrzeć uroczystości pogrzebowe księcia Edynburga na żywo. Wydanie specjalne rozpocznie się w sobotę, 17 kwietnia o godz. 15, zaś bezpośrednia transmisja o 16 (o 15 brytyjskiego czasu). Można ją śledzić na ekranach telewizorów, a także w naszej aplikacji.

-> Przeczytaj też: Premier Johnson nie weźmie udziału w pogrzebie księcia Filipa

źródło:
Zobacz więcej