RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Stan RPO po wyroku TK. Profesor prawa wyjaśnia, jakie są uprawnienia Bodnara

Prof. Czesław Kłak wyjaśnia, jakie są uprawnienia Adama Bodnara (fot. Forum;  Getty Images)
Prof. Czesław Kłak wyjaśnia, jakie są uprawnienia Adama Bodnara (fot. Forum; Getty Images)

Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego dotychczasowy Rzecznik Praw Obywatelskich jeszcze przez trzy miesiące może korzystać z przysługujących mu kompetencji – mówi sędzia Trybunału Stanu prof. Czesław Kłak. W rozmowie w telewizją wPolsce.pl ekspert prawa wskazuje, że jest jedno ważne „ale”. W jego ocenie legitymacja Adama Bodnara nie jest taka sama jak przed 9 września ubiegłego roku, gdy wygasła pięcioletnia kadencja. – Ta legitymacja jest słabsza, gdyż osoba „pełniąca obowiązki” nie jest Rzecznikiem Praw Obywatelskich – podkreśla prof. Kłak. Co to oznacza w praktyce?

„Nikt nie ma prawa oceniać wyroku TK!”. Tarczyński przypomina słowa Gasiuk-Pihowicz

Politycy opozycji są oburzeni wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego; orzekł on, że przepis ustawy o Rzeczniku Praw Obywatelskich, który pozwala pełnić...

zobacz więcej

W czwartek Trybunał Konstytucyjny orzekł, że "przepis ustawy o RPO, który pozwala pełnić obowiązki Rzecznikowi Praw Obywatelskich po upływie kadencji do czasu objęcia stanowiska przez następcę, jest niezgodny z konstytucją". Jak podkreślił Trybunał, przepis ten traci moc obowiązującą po upływie trzech miesięcy od opublikowania wyroku w Dzienniku Ustaw, co nastąpiło również w czwartek.

Bodnar: „Będę wykonywał zadania”. I co dalej?


Adam Bodnar tuż po ogłoszeniu wyroku przed kamerami podkreślał, że „do czasu wejścia w życie wyroku dalej wykonuje zadania RPO”.

– Zakwestionowany przez Trybunał Konstytucyjny przepis, który pozwalał (działać – red.) dotychczasowemu Rzecznikowi Praw Obywatelskich, przewiduje, że także po kadencji może on pełnić obowiązki RPO do czasu wyboru jego następcy. Wciąż jednak funkcjonowało domniemanie konstytucyjności tego przepisu, a więc jeszcze przez okres 3 miesięcy dotychczasowy RPO może korzystać z przysługujących mu kompetencji – komentuje prof. Czesław Kłak pytany, czy działania Rzecznika po upływie kadencji są zgodne z prawem i niepodważalne.

Zobacz także: „Naród polski uczestniczył w realizowaniu Holokaustu”. Kontrowersyjne wypowiedzi RPO
teraz odtwarzane
Kontrowersyjne wypowiedzi Adama Bodnara

Jednak zdaniem gościa telewizji wPolsce.pl, z ustnego uzasadnienia orzeczenia TK wynika wyraźnie, że legitymacja – w tym przypadku – Adama Bodnara do podejmowania czynności jest ograniczona.

Bodnar „ratownikiem na kąpielisku"? Uważa, że dalej może interweniować

Wbrew orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego Adam Bodnar zamierza dalej pełnić funkcję Rzecznika Praw Obywatelskich. – Muszę dalej pilnować praw...

zobacz więcej

– Tym samym jest to wskazówka dla osoby, która pełni obowiązki RPO, aby rozważyła, czy jej legitymacja jest taka sama, jak przed 9 września. Ta legitymacja jest słabsza, gdyż osoba „pełniąca obowiązki” nie jest Rzecznikiem Praw Obywatelskich. W związku z tym, jej rola powinna ograniczać się do administrowania biurem RPO i do podejmowania czynności niecierpiących zwłoki – podkreśla prawnik.

Fikcja prawna i konstytucyjne mankamenty


Prof. Czesław Kłak dodaje, że po zakończeniu kadencji RPO powinien wstrzymać się m.in. z inicjowaniem postępowań sądowych czy zgłaszaniem udziału w nich.

– Konstytucja nie wspomina w ogóle o „osobie pełniącej obowiązki RPO”. Z tego względu możemy wywieść dyrektywę interpretacyjną, z której wynika, że taka osoba, gdy będzie umocowania do zastępowania RPO, będzie to czyniła w ograniczonym zakresie – podkreślił, dodając, że tworzona dotychczas ustawą instytucja p.o. RPO jest fikcją prawną nadającą takie same kompetencje co wybieranemu Rzecznikowi.

Zobacz także: Platforma nie chciała lewicowego Bodnara. Zmuszono ich dyscypliną

źródło:
Zobacz więcej