RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

PAN krytykuje Program Kopernikański. Czarnek: Takiego projektu jeszcze nie ma

Uchwała w sprawie czegoś, czego nie ma, to kompromitacja – ocenia minister Przemysław Czarnek (fot. PAP/Mateusz Marek; PAN)
Uchwała w sprawie czegoś, czego nie ma, to kompromitacja – ocenia minister Przemysław Czarnek (fot. PAP/Mateusz Marek; PAN)

Na stronie internetowej Polskiej Akademii Nauk opublikowano „Wspólną uchwałę Komitetów Naukowych i Problemowych Wydziału I PAN w sprawie projektu ustawy o Narodowym Programie Kopernikańskim”. – To jest skrajna niekompetencja ludzi, którzy podejmują uchwałę w sprawie czegoś, czego nie ma. Jeśli będzie gotowy projekt ustawy w takiej sprawie, to będzie on konsultowany szeroko ze światem nauki. Ta nerwowość z czegoś wynika. Będziemy musieli skontrolować dokładnie, co się dzieje w Polskiej Akademii Nauk – zapowiedział w rozmowie z portalem tvp.info minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Czarnek zapowiada reformę Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki

– Nauka to poszukiwanie i odkrywanie prawdy – mówił minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Zapowiedział reformę Narodowego Programu Rozwoju...

zobacz więcej

„Jest to projekt niedopracowany, niewskazujący źródeł finansowania nowej instytucji, jaką ma być Międzynarodowa Akademia Kopernikańska” – czytamy w uchwale PAN, której autorzy obawiają się, że owe „źródła finansowania” pozyskane zostaną ich kosztem, co „tym samym oznacza co najmniej pauperyzację PAN, a w istocie jej stopniową marginalizację, prowadzącą do likwidacji”.

To niepokojące prognozy, dlatego redakcja portalu tvp.info poprosiła szefa MEiN, by odniósł się do opublikowanej uchwały. Minister Przemysław Czarnek wyjaśnił, że „nie ma takiego projektu”. Jak dodał, jeśli projekt ustawy w sprawie Narodowego Programu Kopernikańskiego będzie gotowy, to „będzie on konsultowany szeroko ze światem nauki”.

– Dokument, a nawet nie dokument tylko jakaś robocza wersja czegoś, co nazwane jest projektem ustawy, nie może być podstawą do wykonywania tego rodzaju ruchów przez członków Polskiej Akademii Nauk. Widać, że jest jakaś nerwowość w PAN, dlatego PAN trzeba będzie zreformować – powiedział.

Minister Czarnek ujawnił, że tego samego dnia (w piątek, 16 kwietnia – red.) spotkał się prezesem Polskiej Akademii Nauk, Jerzym Duszyńskim i rozmawiał z nim w tej sprawie.

– Uzgodniliśmy, że rzeczywiście będziemy współpracować nad reformą PAN. Nikt nigdy nie miał pomysłu, żeby PAN likwidować albo zastępować jakąś inną instytucją. I nie wiem na podstawie czego ci, którzy podejmowali tę uchwałę, w ogóle wysnuli tego rodzaju wnioski. Ta nerwowość z czegoś wynika. Będziemy musieli skontrolować dokładnie, co się dzieje w Polskiej Akademii Nauk – zapowiedział minister.

Narodowy Program Kopernikański to inicjatywa mająca na celu wsparcie polskiej nauki, by podnieść jej poziom. Nawiązuje do 550. rocznicy urodzin jednego z najbardziej znanych na świecie polskich naukowców, Mikołaja Kopernika, którą będziemy obchodzić w 2023 r.

-> Przeczytaj także: Dzień Nauki Polskiej. Centra nauki ruszają z projektem „SPINaj naukę”

źródło:
Zobacz więcej