RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Pogoda na weekend. Wiemy, co nas czeka

Prognozy są raczej słotne (fot. PAP/R.Pietruszka)
Prognozy są raczej słotne (fot. PAP/R.Pietruszka)

W weekend stopniowo będzie się ocieplać, ale niemal wszędzie można spodziewać się opadów deszczu. Dominować będzie pogoda pochmurna, choć w niedzielę pojawią się już większe przejaśnienia – wynika z prognozy synoptycznej przygotowanej przez IMGW.

Czy w maju poczujemy już lato? Najnowsza prognoza długoterminowa IMGW [WIDEO]

W drugiej i trzeciej dekadzie maja w niektórych częściach Polski będzie już lato. Termometry na W drugiej i trzeciej dekadzie maja w niektórych...

zobacz więcej

Synoptycy prognozują, że od soboty stopniowo będzie się ocieplać; najcieplej będzie na północy, a najchłodniej na południu. Dominować będzie pogoda pochmurna, ale w kolejnych dniach wzrastać będzie szansa na przejaśnienia – szczególnie na północy. Do końca weekendu będzie sporo opadów.

W pierwszy dzień weekendu Polska pozostanie pod wpływem niżu, którego ośrodek w nocy będzie się znajdował na pograniczu Ukrainy i Białorusi, a w dzień przemieści się nad Lubelszczyznę i Mazowsze. Nadal napływać będzie wilgotne i dość chłodne powietrze polarnomorskie. Będą też niewielkie zmiany ciśnienia.

Gdzie najcieplej a gdzie najchłodniej?


Najcieplej będzie w woj. warmińsko-mazurskim i podlaskim., od 12 15 st. Na Pomorzu będzie do 12 st., a województwach wielkopolskim, lubuskim i kujawsko-pomorskim będzie do 11 st. Na Mazowszu, Lubelszczyźnie i w Łódzkiem termometry pokażą do 13 st. Chłodniej będzie na południu: w woj. dolnośląskim, opolskim i śląskim 6-8 st., w małopolskim, świętokrzyskim i podkarpackim 4 -7 st. Wysoko w Beskidach lekki mróz. Wszędzie deszcz.

Ciśnienie będzie spadać


W niedzielę Polska będzie na skraju klina wyżu znad Morza Barentsa i północnej Skandynawii, w tej samej, polarnomorskiej masie powietrza – na wschodzie nieco cieplejszej a na zachodzie chłodniejszej.

Ciśnienie będzie spadać. Nadal przelotne deszcze, ale też większe przejaśnienia, szczególnie na północy. Cieplej; w Suwałkach nawet 16 st. W szczytowych partiach Sudetów może spaść śnieg, będzie od -3 do -1 st.

źródło:

Zobacz więcej