RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kreml: Rosja nie wysuwa żadnych warunków spotkania prezydentów Putina i Bidena

Prezydent Rosji Władimir Putin (fot. PAP/EPA/A.DRUZHININ/KREMLIN POOL/SPUTNIK)
Prezydent Rosji Władimir Putin (fot. PAP/EPA/A.DRUZHININ/KREMLIN POOL/SPUTNIK)

Ewentualne spotkanie prezydentów USA i Rosji, Władimira Putina i Joego Bidena, nie jest obwarowane żadnymi warunkami – oświadczył rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Wyjaśnił, że Putin sam podejmie decyzję w sprawie spotkania i odpowiedzi na sankcje USA. Agencja AFP poinformowała, że propozycję zorganizowania spotkania prezydentów złożyła Finlandia.

Kreml grozi Białemu Domowi: Nasza reakcja będzie nieodwracalna

Rosyjskie MSZ zapowiada „nieodwracalną” reakcję na sankcje USA. – Odpowiemy według zasady wzajemności – oświadczył rzecznik Kremla. Resort...

zobacz więcej

Pieskow powiedział, że Putin, proponując w marcu Bidenowi wspólną wideokonferencję, nie wymieniał żadnych warunków wstępnych. Propozycja Bidena, która pojawiła się przed kilkoma dniami, „w znacznym stopniu zbiega się z propozycjami, które wcześniej złożył Putin” – zaznaczył rzecznik Kremla.

Dodał następnie, że „trzeba trochę czasu, by przeanalizować propozycję” Bidena. Odpowiedź strony rosyjskiej nastąpi, gdy Putin podejmie decyzję w sprawie spotkania - zapowiedział.

Również w sprawie odpowiedzi Moskwy na nowe sankcje USA decyzję podejmie osobiście prezydent Rosji – oznajmił rzecznik. – Ogółem obowiązuje nadal w takich kwestiach zasada wzajemności – powiedział Pieskow. Dodał następnie, że „wszystko będzie zależeć od decyzji głowy państwa (tj. Putina)”.

Rozbieżne punkty widzenia prezydentów


– W sposób jednoznaczny punkty widzenia prezydentów nie są zbieżne, jeśli chodzi o pojmowanie budowania relacji na obopólnie korzystnych podstawach i przy uwzględnianiu wzajemnych interesów – oświadczył Pieskow i zaznaczył, że Moskwa nie akceptuje „zamiłowania do sankcji” Stanów Zjednoczonych.

Biały Dom zakomunikował, że prezydent Biden podpisał rozporządzenie wykonawcze nakładające dodatkowe sankcje na Rosję w związku z jej ingerencją w amerykańskie wybory i atakami hakerskimi. W ramach nowych sankcji USA zakazały swoim instytucjom finansowym obrotu rosyjskimi obligacjami i wskazały sześć firm jako partnerów rosyjskich służb w atakach hakerskich. Sankcje personalne wprowadzono wobec 32 osób zamieszanych w próby ingerowania w amerykańskie wybory w 2020 r. Zdecydowano też o wydaleniu 10 rosyjskich dyplomatów podejrzanych o szpiegostwo.

Czytaj także: Rosyjski polityk: Moskwa wydali trzech polskich dyplomatów

źródło:

Zobacz więcej