RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

W Tallinie zamykają na noc drogę. Dla bezpieczeństwa wędrujących żab

Pokonanie drogi to nie lada wyzwanie dla żab (fot. EyesWideOpen/Getty Images)
Pokonanie drogi to nie lada wyzwanie dla żab (fot. EyesWideOpen/Getty Images)

Ruchliwa droga w stolicy Estonii Tallinie została zamknięta na kwietniowe noce. Powód? Tysiące żab i ropuch przemieszczających się do ich lęgowisk właśnie przez tę drogę. Wiosną zwykle wolontariusze pomagali przenosić bezpiecznie płazy, jednak z powodu pandemii taka pomoc jest niemożliwa.

Uwaga na niedźwiedzie! W Bieszczadach spacerują nie tylko turyści [WIDEO]

Niedźwiedzie budzą się i opuszczają swoje gawry. Szukając pożywienia, zbaczają z utartych ścieżek i można je spotkać spacerujące poboczem drogi...

zobacz więcej

– Żaby były tu przed drogą – powiedziała Kristel Saarm, wolontariuszka z Estońskiego Funduszu Narodowego. – Teraz stawy, w których się rozmnażają, są po jednej stronie drogi, a zimowisko po drugiej. Dlatego są zmuszone do przejścia – dodaje.

Wiosną żaby mogą liczyć na pomoc wolontariuszy, którzy pomagają im w pokonywaniu dróg w ramach krajowego programu „Żaby na drogach”. Ochotnicy uratowali aż 97 tys. żab w poprzednich latach, w tym 2 tys. w zeszłym roku na drodze do Tallina. Jednak w związku z pandemią koronawirusa, która w tym roku uniemożliwiła taką pomoc, zamknięcie dróg jest jedyną deską ratunku dla płazów.

Zobacz także: Oto nowy kulinarny hit. Podpowiadamy, jak go przygotować

Urzędnicy powiedzieli, że arteria w dzielnicy Haabersti w Tallinie przecina jeden z największych korytarzy migracyjnych dla żab.

„Celem ograniczenia jest zapewnienie bezpiecznego szlaku migracji chronionych płazów z zimowisk do stawów hodowlanych” – powiedział cytowany przez „The Time” Oleg Siljanov, urzędnik miejski.

80-latek wygrał duże pieniądze dzięki temu, że… zapomniał okularów

80-letni Brytyjczyk wygrał ponad 116 tys. funtów w loterii EuroMillions. Udało mu się to, ponieważ zapomniał okularów i zagrał na chybił trafił,...

zobacz więcej

Okazuje się, że pokonywanie drogi to nie lada wyzwanie dla tych płazów. Wolontariusze wyjaśniają, że ciepła nawierzchnia drogi powoduje, że płazy stają się senne i powolne, jednorazowo na drodze może utknąć nawet 300 sztuk, co naraża je na rozjechanie przez samochody.

– Tallinn rozważa zbudowanie pod drogą tunelu dla żab i ropuch lub zapewnienie stawu po stronie, w której zimują – powiedział zastępca szefa dzielnicy Haabersti, Oleg Siljanov.

Zobacz także: Po 17 latach miliardy cykad wyjdą z ziemi. Czy USA grozi inwazja? [WIDEO] 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej