RAPORT

Wojna na Ukrainie

Żaryn: Wydaleni rosyjscy dyplomaci zagrażali Polsce

Trzej wydaleni z Polski Rosjanie posiadają bieżące związki ze służbami specjalnymi Federacji Rosyjskiej – powiedział rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Dodał, że „ich pobyt w naszym kraju wiąże się z realnym zagrożeniem polskich interesów”.

Kreml grozi Białemu Domowi: Nasza reakcja będzie nieodwracalna

Rosyjskie MSZ zapowiada „nieodwracalną” reakcję na sankcje USA. – Odpowiemy według zasady wzajemności – oświadczył rzecznik Kremla. Resort...

zobacz więcej

MSZ poinformował o wydaleniu z Polski trzech pracowników ambasady Federacji Rosyjskiej w Warszawie. Żaryn wyjaśnił, że brali oni udział w działaniach wykraczających poza przyznany im status dyplomatyczny.

Żaryn zapewnił, że ABW na bieżąco monitoruje zagrożenia „związane z agresywnymi działaniami strony rosyjskiej, zagrażającymi interesom RP”.

– W ramach wypełniania obowiązków ustawowych Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego monitoruje m.in. działania rosyjskich dyplomatów wykraczające poza przyznany im status – podkreślił. Przyznał, że to na podstawie materiałów ABW MSZ podjęło decyzję o uznaniu tych trzech pracowników ambasady za personae non gratae.

Naruszenie warunków statusu dyplomatycznego


– Podstawą takiej decyzji MSZ było naruszenie przez wskazane osoby warunków statusu dyplomatycznego i prowadzenie działań na szkodę Rzeczypospolitej Polskiej – przypomniał.

Żaryn powtórzył czwartkowe stanowisko MSZ i zapewnił, że Polska w pełni solidaryzuje się z decyzjami podjętymi 15 kwietnia przez Stany Zjednoczone dotyczącymi polityki wobec Rosji. – Wspólnie podejmowane, uzgodnione decyzje sojusznicze to najbardziej właściwa odpowiedź na nieprzyjazne działania Federacji Rosyjskiej – stwierdził. Biały Dom ogłosił w czwartek, że prezydent USA Joe Biden podpisał rozporządzenie wykonawcze, nakładające dodatkowe sankcje na Rosję w związku z jej ingerencją w amerykańskie wybory i ataki hakerskie. Obejmują one m.in. rosyjskie obligacje rządowe i wydalenie 10 dyplomatów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej