RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

W stolicy powstanie pomnik Kobietom Powstania Warszawskiego

Pomnik będzie wykonany z brązu (fot. Urzad m.st. Warszawy)
Pomnik będzie wykonany z brązu (fot. Urzad m.st. Warszawy)

Najnowsze

Popularne

Stołeczni radni na czwartkowej sesji Rady Warszawy jednogłośnie opowiedzieli się za wzniesieniem w Warszawie pomnika upamiętniającego kobiety, które wzięły udział w powstaniu warszawskim. Inicjatorem budowy jest Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego.

Powstanie Warszawskie. Heroiczna, osamotniona walka z wojskami niemieckimi

76 lat temu w Warszawie wybuchło powstanie warszawskie. Było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Na mocy decyzji...

zobacz więcej

Za przyjęciem uchwały ws. wzniesienia pomnika „Kobietom Powstania Warszawskiego” opowiedziało się 56 radnych, nikt nie był przeciwko, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Prezes Fundacji Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego Rafał Szczepański na sesji przypomniał, że uchwała dotyczy już trzeciego pomnika, których projekty przygotowała fundacja.

– Dla mnie sprawa tego pomnika jest wyrazem osobistej czci dla wszystkich kobiet powstania, wśród których była także moja babcia; przetrwała jako osoba cywilna gehennę sierpnia i września – powiedział Szczepański.

Gehenna kobiet


– Babcia zawsze wspominała mi, że najbardziej obawiała się tego, co może ją spotkać i co spotkało wiele kobiet, czyli pozbawienie czci i godności; bo wobec kobiet postępowano szczególnie okrutnie – dodał. Pomnik mógłby być odsłonięty jeszcze w tym roku, w czasie obchodów 77. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego, przy pl. Krasińskich w Warszawie.

Marsz Powstania Warszawskiego ruszył z ronda Romana Dmowskiego

O godz. 17:20 z ronda Romana Dmowskiego wyruszył IX Marsz Powstania Warszawskiego zorganizowany przez środowiska narodowe. Demonstranci zamierzają...

zobacz więcej

„Pomnik będzie upamiętniać wszystkie kobiety Powstania, walczące z bronią w ręku, oraz sanitariuszki i łączniczki. Ma oddać hołd także cywilnym ofiarom powstania, kobietom które zostały zhańbione, wygnane, a także poddane innym cierpieniom. Przypominać będzie dramat matek i babć, których dzieci i wnuki walczyły w powstaniu warszawskim i których często już nigdy nie zobaczyły. Wielki heroizm kobiet powstania i ogrom cierpień, których doznały niewątpliwie zasługuje na upamiętnienie” – czytamy w uzasadnieniu uchwały dotyczącej tego pomnika.

Budowa pomnika ma zostać zrealizowana przez Fundację Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego we współpracy ze Związkiem Powstańców Warszawskich.

Jak będzie wyglądał pomnik?


Pomnik ma być wykonany z brązu. Będzie przedstawiał grupę trzech trzymających się za ręce kobiet w różnym wieku w ujęciu alegorycznym. To symbol ich solidarności i godności. Na pomniku zostanie umieszczona inskrypcja – Kobietom Powstania Warszawskiego” – informował wcześniej stołeczny magistrat.

„Rzeźbę wykona wybitna artystka – Monika Osiecka. Wśród najbardziej rozpoznawalnych prac autorki jest m.in. rzeźba na grobie Kory Jackowskiej oraz pomnik poświęcony bitwie w Normandii, dowodzonej przez generała Maczka” – przekazał urząd.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej