RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Idzie drożyzna. Czy sieci handlowe przerzucą płacony podatek na klientów?

Sieci handlowe mogą przerzucić podatki na klientów (fot. Michal Fludra/NurPhoto/Getty Images)
Sieci handlowe mogą przerzucić podatki na klientów (fot. Michal Fludra/NurPhoto/Getty Images)

Konsumenci powinni się przygotować na duży wzrost cen. Zarówno z powodu nowych podatków, jak i światowej drożyzny – informuje piątkowa „Rzeczpospolita”.

Polska z największym wzrostem zatrudnienia w UE. „Działania przynoszą efekty”

– Najnowsze dane Eurostatu pokazują, że Polska zanotowała największy wzrost zatrudnienia w Unii Europejskiej – powiedział rzecznik rządu Piotr...

zobacz więcej

Gazeta zauważa, że ten rok zaczął się od mocnego uderzenia, podatek cukrowy spowodował, iż ceny napojów poszły w górę nawet o 50 proc. W efekcie wiele kategorii zanotowało spadki sprzedaży nawet do 20 proc.

To – zdaniem „Rz” – jednak dopiero przygrywka. Należy się spodziewać kolejnych podwyżek. Sieci handlowe mogą na klientów przerzucić płacony od 1 stycznia podatek od obrotu.

Rynek światowy


Konsumentom nie sprzyja też sytuacja na rynkach światowych. Fundusze inwestycyjne szukają sposobów na lokowanie pieniędzy w związku z niskimi stopami procentowymi i dostrzegają szansę w produktach spożywczych. W ten sposób windują ich ceny.

W efekcie – jak prognozuje „Rz” – czeka nas wzrost cen nabiału czy także produktów zbożowych, które są na dużą skalę eksportowane. Zdrożeją też jaja i alkohol. Stanieć może za to mięso, zwłaszcza drób i wieprzowina.

źródło:

Zobacz więcej