RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Krzysztof Szczerski: Mamy dobre relacje z administracją Bidena

Relacje atlantyckie były jednym z tematów obrad pierwszego spotkania Kolegium Prezydenta RP ds. Polityki Międzynarodowej, stanowiącego część Biura Polityki Międzynarodowej Prezydenta, którego prace zainaugurował dziś Andrzej Duda. Trudna sytuacja na arenie międzynarodowej oznacza konieczność jeszcze aktywniejszej polityki – wyjaśniał w programie „Gość Wiadomości” na antenie TVP Info szef BPM, prof. Krzysztof Szczerski.

Prezydent powołał szefa Biura Polityki Międzynarodowej

Prezydent Andrzej Duda zainaugurował działalność Biura Polityki Międzynarodowej w KPRP; szefem Biura został Krzysztof Szczerski. – Mam nadzieję, że...

zobacz więcej

Jak wynika z wypowiedzi ministra Szczerskiego, nie sprawdziły się przewidywania, zgodnie z którymi zmiana na stanowisku prezydenta USA miała negatywnie wpłynąć na stosunki polsko-amerykańskie.

– Mówiliśmy dużo o relacjach atlantyckich, które są kluczowe, bo mamy nową administrację amerykańską i, jak widać dzisiaj, bardzo intensywnie się te relacje rozwijają. Mamy dobre relacje z administracją Joego Bidena – ocenił Krzysztof Szczerski. – W niedługim czasie pan prezydent (Andrzej Duda – red.) będzie brał udział w szczycie klimatycznym, który organizuje prezydent Biden – przypomniał nowo mianowany szef BPM.

Krzysztof Szczerski ocenił, że zwiększeniu aktywności Polski na arenie międzynarodowej sprzyjają dwa poważne atuty, jakimi strona polska dysponuje. – To silne sojusze i sukces polskiej gospodarki, także w czasie pandemii – wskazał rozmówca TVP Info.

Odnosząc się do sytuacji za naszymi wschodnimi granicami Krzysztof Szczerski zauważył, że z jednej strony obowiązkiem władz Polski jest zapewnienie bezpośredniego bezpieczeństwa naszemu krajowi, ale z drugiej „przenoszenia do wschodnich sąsiadów” naszych standardów przestrzegania praw człowieka czy jakości funkcjonowania państwa.

– Siła Polski jest pochodną siły całego regionu – wskazał Szczerski przypominając w tym kontekście inicjatywę Trójmorza, z którą wystąpił na początku swojego urzędowania prezydent RP, a która, jak ocenił szef BPM, rozwija się.

Sytuacja Polaków na Białorusi będzie jednym z tematów przyszłotygodniowej rozmowy Andrzeja Dudy z szefową Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, Helgą Schmid – poinformował gość TVP Info. Szef Biura Polityki Międzynarodowej Prezydenta RP przypomniał, że „w przyszłym roku Polska rozpocznie przewodnictwo w OBWE”. – Mamy tutaj też bardzo ważne zadania wobec wszystkich państw członkowskich tej organizacji – ocenił Szczerski.

-> Przeczytaj także: Ukraiński wywiad: Do 20 kwietnia Rosjanie ściągną na granicę 110 tys. żołnierzy

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej