RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Naród polski uczestniczył w realizowaniu Holokaustu”. Kontrowersyjne wypowiedzi RPO

RPO Adam Bodnar był autorem kilku kontrowersyjnych wypowiedzi. Twierdził np., że zatrzymanie podejrzanego o morderstwo dziecka to pokaz siły państwa wobec jednostki; chwalił Martę Lempart, organizatorkę proaborcyjnych protestów, która w czasie pandemii pluła na policjantów, i stwierdził, że naród polski jest współwinny Holokaustu – wymieniają w swoim materiale Wiadomości TVP1.

Opozycja ignoruje konstytucję? „Jest dobra tylko wtedy, kiedy im pasuje” [WIDEO]

TK orzekł, że po zakończeniu kadencji Adam Bodnar nie może pełnić funkcji RPO. Politycy opozycji mówią o „pseudowyroku pseudotrybunału”. – Kiedy im...

zobacz więcej

Rzecznik Praw Obywatelskich nie może pełnić urzędu po upływie kadencji – orzekł w czwartek Trybunał Konstytucyjny. Kadencja Adama Bodnara upłynęła 9 września ubiegłego roku. Do tej pory nie wybrano jego następcy. Trybunał zdecydował, że wyrok wejdzie w życie po upływie trzech miesięcy od jego ogłoszenia w Dzienniku Ustaw – przekazał sędzia sprawozdawca Stanisław Piotrowicz. Jak uzasadniał, powodowane jest to troską o zachowanie ciągłości ochrony praw i wolności obywateli.

Bodnar o policji


Adam Bodnar był autorem kontrowersyjnych wypowiedzi. W 2019 r. ostro skrytykował policję za sposób zatrzymania mężczyzny, który zabił 10-letnią dziewczynkę, zadając jej 30 ciosów nożem. „Nie były potrzebne kajdanki zespolone ani chwyt obezwładniający, bo zatrzymany nie stawiał oporu. Użyte przez policję środki wydają się w tym przypadku nieproporcjonalne i mają charakter pokazowy, stanowiący przykład manifestacji siły państwa wobec jednostki, do którego nie powinno dojść w demokratycznym państwie prawa” – stwierdził Bodnar w czerwcu 2019 r.

Atakował też policję za to, że w czasie pandemii funkcjonariusze zabezpieczający proaborcyjne protesty reagowali na opluwanie, lżenie, a nawet fizyczne ataki pod swoim adresem. – Widoczna była wtedy stopniowo zaostrzająca się reakcja policji wobec protestujących – mówił.

Bodnar o Marcie Lempart


W środę 14 marca Bodnar przedstawił coroczne sprawozdanie ze swojej działalności. – Dyskutujemy w czasach, kiedy np. dowiadujemy się z mediów, że aktywistka – wybitna, znana wszystkim Marta Lempart – ubiegała się o pracę w ABW. I nagle te informacje wypływają. Nikt nie ponosi odpowiedzialności z tego tytułu (...). Ona kiedyś tę aplikację złożyła, ale złożyła ją w poczuciu zaufania do państwa – mówił.

„Wybitna, znana wszystkim Marta Lempart” – jak określa lewicową aktywistkę RPO – po ogłoszeniu wyroku TK ws. aborcji eugenicznej groziła m.in. urzędnikom i lekarzom, którzy odmówią aborcji: „Każdego z was znajdziemy, z każdym z was będziemy się sądzić tak długo, że nie będziecie mieć żadnych innych wspomnień ze swojej kariery zawodowej”.

Bodnar o Holokauście


Adam Bodnar jest również autorem takich oto słów: – Wiele narodów też współuczestniczyło w realizowaniu Holokaustu, w tym także – o czym mówię z ubolewaniem – naród polski. Po fali krytyki przeprosił za tę wypowiedź.

źródło:
Zobacz więcej