RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Podano listę 30 osób, które wezmą udział w pogrzebie księcia Filipa

Książę Filip (fot. Danny Lawson - WPA Pool/Getty Images)
Książę Filip (fot. Danny Lawson - WPA Pool/Getty Images)

Królowa Elżbieta II będzie w trakcie uroczystości pogrzebowych swojego męża, księcia Filipa, siedziała sama, obok trumny będzie szło czworo ich dzieci, zaś książęta William i Harry będą szli, oddzielnie, za trumną – poinformował w czwartek Pałac Buckingham.

Rodzina królewska upamiętniła księcia Filipa serią archiwalnych zdjęć

Członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej zamieścili w mediach społecznościowych serię niepublikowanych wcześniej zdjęć. Przedstawiają zmarłego w...

zobacz więcej

Pałac Buckingham opublikował w czwartek listę 30 uczestników ceremonii oraz przedstawił niektóre szczegóły jej przebiegu. Ponieważ pogrzeb musi się odbyć zgodnie z restrykcjami wprowadzonymi z powodu epidemii, będzie on wyglądał zupełnie inaczej niż wcześniej był planowany, ale jak podano, starano się spełnić maksymalnie dużo życzeń wyrażonych przez księcia.

Na liście uczestników, o której ostatecznym kształcie decydowała królowa, są oprócz niej samej, czwórka ich dzieci – Karol, Anna, Andrzej i Edward z małżonkami (z wyjątkiem rozwiedzionego Andrzeja) oraz ósemka wnuków, przy czym czwórka z nich – William, Zara Tindall, Beatrycze i Eugenia z własnymi małżonkami. Nie będzie natomiast żadnych prawnuków, gdyż uznano, że są zbyt młodzi.

Zobacz także: Rodzina królewska upamiętniła księcia Filipa serią archiwalnych zdjęć 

Pozostałą dziesiątkę uzupełniają dzieci nieżyjącej już siostry królowej, księżniczki Małgorzaty – David Armstrong–Jones i lady Chatto wraz z mężem, trójka kuzynów królowej – Ryszard, książę Gloucester, Edward, książę Kentu i księżniczka Aleksandra, hrabina Mountbatten, a także – co jest sporym zaskoczeniem – trójka niemieckich kuzynów księcia. Ich osoby nie przewijały się w spekulacjach brytyjskich mediów na temat listy uczestników.

Mieszkańcy Vanuatu opłakują księcia Filipa. Czcili go jak bóstwo

Mieszkańcy wioski na należącej do Vanuatu wyspie Tanna w południowej części Oceanu Spokojnego od dziesięcioleci czcili brytyjskiego księcia Filipa...

zobacz więcej

Pałac Buckingham powiedział, że królowa stanęła przed „bardzo trudnymi” decyzjami przy wyborze uczestników, gdyż według planów sprzed epidemii miało w nim wziąć udział ok. 800 osób, a monarchini chciała, aby wszystkie gałęzie rodziny księcia były reprezentowane.

Pogrzeb odbędzie się w sobotę po południu w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze. Ciało księcia spoczywa obecnie w prywatnej kaplicy na zamku w Windsorze. W dniu pogrzebu trumna zostanie przeniesiona stamtąd do bramy pałacowej, umieszczona na specjalnie zmodyfikowanym przez samego księcia na tę okazję wojskowym land roverze i przewieziona z powrotem do kaplicy św. Jerzego.

Obok trumny będą szły dzieci księcia, zaś za nią pozostali uczestnicy uroczystości, z wyjątkiem królowej, która uda się do kaplicy monarszym bentleyem. Książę William i Harry, którzy pozostają w nienajlepszych stosunkach, nie będą szli obok siebie, lecz będzie przedzielał ich Peter Philips, syn księżniczki Anny.

Książę Harry przyjechał na pogrzeb swojego dziadka. Odbywa kwarantannę

Brytyjski książę Harry już przyleciał do Wielkiej Brytanii, aby wziąć udział w pogrzebie swojego dziadka, zmarłego w piątek księcia Filipa; jest...

zobacz więcej

Wbrew tradycji wszyscy mężczyźni będą w garniturach, a nie w mundurach wojskowych, co pomoże uniknąć kontrowersji w związanych ze statusem księcia Andrzeja i księcia Harry'ego, którzy z różnych powodów wycofali się z pełnienia obowiązków członków rodziny królewskiej. Wszyscy uczestnicy będą natomiast mieć maseczki na twarzach i będą siedzieli, zachowując stosowny dystans.

W trakcie uroczystości odbędą się śpiewy, ale chór będzie się składał tylko z czterech osób, a uczestnicy nie będą śpiewać. Ceremonia, jak zapowiedział Pałac Buckingham, ma przede wszystkim nawiązywać do wojskowej kariery księcia i do jego dokonań z późniejszego okresu. Dokładny program ceremonii zostanie przedstawiony w piątek wieczorem.

Książę Filip, który był mężem Elżbiety II przez ponad 73 lata, zmarł w piątek na zamku w Windsorze w wieku 99 lat.

źródło:

Zobacz więcej