
„Pozwólcie dzieciom przyjść do Mnie” – to jedna z najbardziej znanych wypowiedzi Jezusa Chrystusa, cytowanych w Ewangelii. Znany amerykański jezuita, ks. Thomas Reese chce zakazać dzieciom wstępu na część mszy świętych. Chodzi o nabożeństwa odprawiane zgodnie z dokumentem wydanym przez papieża Benedykta XVI w 2007 r.
30 listopada 1969 r. w kościołach katolickich rozpoczęto odprawianie Mszy Św. wg „Nowego Porządku” (Novus Ordo Missae), nazwanego później przez...
zobacz więcej
„Dzieciom i młodzieży należy zakazać uczestnictwa w takich mszach” – autorem tych słów jest jeden z dość znanych amerykańskich kapłanów, jezuita, ks. Thomas Reese, były redaktor naczelny katolickiego „America magazine”.
Księdzu Reese chodzi o msze odprawiane zgodnie z dokumentem (motu proprio) wydanym przez Benedykta XVI w 2007 r., jako „nadzwyczajna forma rytu rzymskiego”, w tzw. klasycznym rycie rzymskim (KRR, także msza wszechczasów bądź msza trydencka), a więc w formie znanej w Kościele od kilkunastu wieków.
Aplikacja „Drogowskaz”, uruchomiona kilka lat temu, jako aplikacja mobilna archidiecezji poznańskiej, niebawem ma wskazywać lokalizacje kościołów...
zobacz więcej
Wierni przywiązani do dawnej mszy wskazywali, że nie jest możliwe skuteczne zakazanie odprawiania i udziału w tej formie, co po kilkunastu latach potwierdziła komisja powołana dla zbadania tej sprawy przez św. Jana Pawła II.
W 1988 r. Papież Polak zalecił władzom kościelnym „zagwarantowanie szacunku dla słusznych życzeń” katolików przywiązanych do mszy wszechczasów, zaś jego niemiecki następca 19 lat później zezwolił na jej odprawianie wszystkim kapłanom.
Właśnie te decyzje krytykuje ks. Reese, oskarżając Benedykta XVI o „odebranie biskupom władzy” poprzez „zarządzenie, by każdy ksiądz mógł odprawiać mszę trydencką, kiedykolwiek mu się spodoba”.
Zdaniem jezuity Kościół powinien „jasno dać do zrozumienia”, że „chce, by niezreformowana liturgia zniknęła”, a póki się to nie stanie, dopuszczać do udziału w niej „z uprzejmości” jedynie starców.
-> Przeczytaj także: Licheń: największe na świecie warsztaty liturgii tradycyjnej
Jak wynika z danych prezentowanych na portalu msza.net, obecnie msza wszechczasów odprawiana jest w ponad stu kościołach w Polsce. Rodziny z dziećmi stanowią dużą część wiernych słuchających „starej mszy”.