RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wypadki z winy użytkowników smartfonów. Google testuje nową funkcję

Heads Up to funkcja dla tych, którzy nie potrafią oderwać wzroku od swojego telefonu(fot. Shutterstock)
Heads Up to funkcja dla tych, którzy nie potrafią oderwać wzroku od swojego telefonu(fot. Shutterstock)

Heads Up to nowa funkcja Google zaprojektowana dla tych, którzy nawet na przejściu dla pieszych nie potrafią oderwać wzroku od swojego telefonu. Heads Up ma ostrzegać nieuważnych użytkowników wysyłając im powiadomienia: „uważaj”, „skoncentruj się”, „patrz przed siebie”.

Praca online? Ekspert zdradza, jaki element jest kluczowy podczas wideorozmowy

W dobie pandemii i upowszechnienia pracy zdalnej wideorozmowy zdominowały nie tylko świat spotkań biznesowych. To bardzo wygodne rozwiązanie....

zobacz więcej

Światła umieszczane na chodnikach przy przejściach dla pieszych, specjalne strefy wyznaczone dla smartfonowych zombie – podejmowano już różne inicjatywy, aby walczyć z nieuważnymi przechodniami, którzy na chodnikach czy przejściach dla pieszych nie odrywają wzroku od ekranu telefonu.

Najnowsze rozwiązanie testuje Google. Funkcja Heads Up wykorzystuje czujniki ruchu telefonu i lokalizację, aby wiedzieć, czy użytkownik spaceruje w pomieszczeniu czy na zewnątrz. Jeśli ekran telefonu jest aktywny, a jego użytkownik przemieszcza się, wysyłane są alerty typu: „patrz przed siebie”, „bądź skupiony”, „uważaj” i „bądź ostrożny”. Funkcja testowana jest pod kątem telefonów Pixel, ale prawdopodobnie zostanie udostępniona na innych urządzeniach z Androidem.

„Jeśli kiedykolwiek potknąłeś się na chodniku lub wszedłeś na słup podczas wysyłania SMS–ów, nie jesteś sam” – powiedziała Camille Vogl, menedżer ds. wsparcia produktu Google. „Jeśli ekran telefonu jest odblokowany, a ty w tym czasie idziesz, otrzymasz ostrzeżenie i powiadomienie, aby spojrzeć w górę i zwrócić uwagę na to, co cię otacza” – wyjaśnia.

Zobacz także: Facebook usunął profil miasta. Uznał jego nazwę za niecenzuralną 

Dodaje jednak, że ta funkcja nie powinna być traktowana, jako „system zabezpieczeń” przed nierozważnym korzystaniem z telefonu, wręcz przeciwnie. Vogl apeluje, aby w trakcie chodzenia nie korzystać z urządzeń mobilnych, a Heads Up ma być jedynie wsparciem, jeśli na chwilę coś odciągnie naszą uwagę. Wciąż apeluje jednak o rozważne korzystanie z telefonu.

Niestety, jak wskazują badania tej uwagi i skupienia wśród przechodniów jest coraz mniej. Nawet 45 proc pieszych jest rozpraszanych przez telefony podczas przechodzenia przez ulicę w ruchliwych miastach.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej