RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rosyjskie cyberataki na Stany Zjednoczone. MSZ Polski: Wyrażamy solidarność z USA

W odpowiedzi na działania Rosji USA wprowadziły nowe sankcje na ten kraj (fot. Shutterstock)
W odpowiedzi na działania Rosji USA wprowadziły nowe sankcje na ten kraj (fot. Shutterstock)

Polska wyraża solidarność z USA w związku z atakami cybernetycznymi przeprowadzonymi przez Federację Rosyjską z wykorzystaniem systemów i oprogramowania firmy Solar Winds Orion. W odpowiedzi na te ataki, rosyjską ingerencję w amerykańskie wybory, łamanie praw człowieka i okupację Krymu Stany Zjednoczone wydalają 10 rosyjskich dyplomatów i wprowadzają nowe sankcje.

USA nakładają nowe sankcje na Rosję

Biały Dom oznajmił w czwartek, że prezydent USA Joe Biden podpisał rozporządzenie wykonawcze nakładające dodatkowe sankcje na Rosję. Obejmują one...

zobacz więcej

„Stanowczo opowiadamy się za przestrzeganiem przez państwa, sektor prywatny i osoby fizyczne zasad odpowiedzialnego zachowania w przestrzeni cybernetycznej. Takie stanowisko konsekwentnie prezentujemy na forum organizacji międzynarodowych UE, NATO, OBWE, ONZ i innych” – napisano w komunikacie polskiego Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Resort podkreślił, że Polska przyjęła z dużym zaniepokojeniem informacje przekazane przez rząd USA w sprawie rosyjskich ataków cybernetycznych. „Skutki tych ataków sięgają poza USA i dotykają m.in. państw europejskich. Stały wzrost szkodliwych działań w cyberprzestrzeni zagraża bezpieczeństwu i stabilności funkcjonowania nie tylko poszczególnych podmiotów czy systemów wykorzystujących technologie cyfrowe, ale ma negatywny wpływ na społeczeństwa, gospodarki czy rządy wielu państw” – napisał MSZ.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zwróciło uwagę, że „prowadzenie lub wspieranie szkodliwej działalności w cyberprzestrzeni przez państwa stawia pod znakiem zapytania ich intencje jako uczestników procesów międzynarodowych, mających na celu wzmocnienie bezpieczeństwa cybernetycznego w skali globalnej”.

USA nakładają sankcje na Rosję


W odpowiedzi na ataki cybernetyczne Moskwy, rosyjską ingerencję w amerykańskie wybory, łamanie praw człowieka i okupację Krymu Stany Zjednoczone wydalają 10 rosyjskich dyplomatów i wprowadzają nowe sankcje na 32 podmioty i osoby fizyczne odpowiedzialne za kampanię dezinformacji. Dodatkowo Stany Zjednoczone wraz z Wielką Brytanią, Unią Europejską, Kanadą i Australią objęły sankcjami osiem podmiotów i osób fizycznych związanych z okupacją Krymu.

Departament skarbu USA rozszerzył zakaz zakupu obligacji państwowych od rosyjskiego banku centralnego przez amerykańskie instytucje finansowe. „Stany Zjednoczone są przywiązane do bezpieczeństwa własnego i sojuszników oraz partnerów. Nasze działania podkreślają przywiązanie do tej podstawowej zasady” - stwierdził Biały Dom.

Czytaj także: Kreml grozi Białemu Domowi: Nasza reakcja będzie nieodwracalna

źródło:
Zobacz więcej