RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Obajtek zapewnia: Nie będzie zwolnień w Polska Press i ingerencji w treść

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek (fot. Michal Fludra/NurPhoto via Getty Images)
Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek (fot. Michal Fludra/NurPhoto via Getty Images)

Nie są planowane zwolnienia wśród pracowników Polska Press. PKN Orlen jako właściciel spółki będzie przestrzegał zasad wynikających z prawa prasowego i nie zamierza ingerować w treści dziennikarskie publikowane w tytułach wydawanych przez Polska Press – oznajmił prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Prawnicy zaskoczeni aktywnością Bodnara ws. Orlenu

Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich poinformowało o wstrzymaniu zgody prezesa UOKiK na kupno wydawnictwa Polska Press przez PKN Orlen. Zdaniem...

zobacz więcej

Szef płockiego koncernu spotkał się z przedstawicielami Komisji Międzyzwiązkowej Związków Zawodowych w Polska Press. Podczas spotkania, jak przekazano w czwartek w komunikacie, poruszono m.in. kwestię skutków zwolnień pracowników w Polska Press w ostatnich latach oraz perspektyw rozwoju spółki.

W komunikacie przekazano, że podczas spotkania prezes PKN Orlen zadeklarował, że „nie są planowane zwolnienia wśród pracowników Polska Press”. Zapewnił przy tym, że „PKN Orlen jako właściciel będzie przestrzegał zasad wynikających z prawa prasowego i nie zamierza ingerować w treści dziennikarskie publikowane w tytułach wydawanych przez Polska Press”.

PKN Orlen podkreślił, iż „uczestnicy spotkania uzgodnili, że Komisja Międzyzakładowa Polska Press będzie na bieżąco informowana o planowanych projektach istotnych dla funkcjonowania spółki, zmianach dotyczących warunków pracy oraz płacy”. Strona społeczna - jak przekazano w informacji – „będzie miała prawo opiniowania takich działań, a w przypadkach, w których to możliwe, będzie miała możliwość udziału w zespołach roboczych je przygotowujących”.

Obajtek: Od lat nie było podwyżek


Jak wspomniał Obajtek, większość pracowników Polska Press od 2008 r. nie miała podwyżek wynagrodzeń, a w spółce „nie istnieje przejrzysty system premiowania ani nagradzania szeregowych pracowników”. – Szkoda, że RPO powołując się na wolność słowa czy dostęp obywateli do informacji, nie zainteresował się, jak naprawdę wygląda sytuacja pracowników Polska Press – zaznaczył Obajtek. PKN Orlen wspomniał w komunikacie, że ważnym tematem omawianym podczas spotkania ze związkowcami Polska Press była realizacja misji dziennikarzy tej spółki względem mieszkańców regionów. „Zdaniem przedstawicieli Komisji Międzyzakładowej jest ona utrudniona ze względu na znaczące redukcje etatów, które nastąpiły w ramach optymalizacji kosztów w Polska Press w ciągu ostatnich kilku lat” – przekazano w informacji.

Podano jednocześnie, iż w trakcie spotkania uzgodniono „najważniejsze tematy wymagające współpracy”. „W pierwszej kolejności przede wszystkim jest to poprawa warunków pracy i płacy w Polska Press. Zadeklarowano również powołanie zespołu, który wypracuje rozwiązania satysfakcjonujące obie strony” – podkreślił PKN Orlen.

W komunikacie wskazano, że przewodniczący Komisji Międzyzakładowej Związków Zawodowych Polska Press Dariusz Śmigielski ocenił spotkanie z prezesem PKN Orlen i przedstawicielami płockiego koncernu jako przełom.

Czytaj także: Obajtek: Orlen ma obowiązek zarządzania Polska Press [WIDEO]

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej