RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Edukacja domowa zgodnie z postulatami rodziców”. Senat przyjął nowelizację

Każde dziecko może korzystać z dobrodziejstw edukacji domowej (fot. Shutterstock)
Każde dziecko może korzystać z dobrodziejstw edukacji domowej (fot. Shutterstock)

Senat nie zaproponował poprawek do nowelizacji ustawy Prawo oświatowe, dotyczącej edukacji domowej. Nowela znosi wymóg rejonizacji i posiadania opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej. Za przyjęciem nowelizacji głosowało 94 senatorów, nikt nie był przeciw, trzech senatorów wstrzymało się od głosu. Projekt trafi teraz do podpisu prezydenta.

Więcej swobody dla edukacji domowej. Sejmowa podkomisja poparła zmiany

Zniesienie rejonizacji (konieczności zapisania dziecka do szkoły w województwie zamieszkania) i wymogu uzyskania opinii rejonowej poradni...

zobacz więcej

Nowelizacja znosi obowiązek przypisania ucznia w edukacji domowej do szkoły w tym województwie, w którym mieszka, a także wymóg uzyskiwania opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej dla rozpoczęcia edukacji domowej.

Projekt noweli przygotowała grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości. Autorzy projektu podnosili, że jest on spełnieniem postulatów rodziców.

Każde dziecko może korzystać z dobrodziejstw edukacji domowej


Zgodnie z obowiązującym prawem każdy rodzic może wystąpić o zgodę na realizację obowiązku szkolnego przez jego dzieci w formie edukacji domowej. Dzieci są zapisane do konkretnej szkoły wybranej przez rodziców, ale nie chodzą na lekcje.

Co do zasady uczą się poza siedzibą szkoły (w domu, podczas wycieczek, na lekcjach muzealnych itd.), choć niektóre placówki oferują zajęcia dodatkowe. Na zakończenie każdego roku nauki zdają egzaminy z materiału przewidzianego dla danej klasy. Wyniki egzaminów są podstawą klasyfikacji i promocji do następnej klasy. Uczniowie w ED otrzymują świadectwa takie same jak uczniowie uczący się w tej szkole, mają też legitymacje szkolne i korzystają z tych samych uprawnień.

Wprowadzony w 1956 r. zakaz edukacji domowej zniesiono po upadku PRL. W ciągu 30 lat od tego momentu powstały wyspecjalizowane placówki dysponujące odpowiednim dla specyfiki tej formy nauczania know-how. Wprowadzona w 2016 r. rejonizacja – którą znosi uchwalona przez parlament nowelizacja – znacznie ograniczyła rodzicom możliwość wyboru szkoły.

Edukacja domowa coraz bardziej popularna


W listopadzie 2020 r. w Sejmie podczas pierwszego czytania projektu nowelizacji MEiN podało, że w roku szkolnym 2019/2020 w Polsce w edukacji domowej uczyło się 10 976 uczniów, a w obecnym - 15 034 uczniów. W czwartek w Senacie wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski podał, że w edukacji domowej uczy się obecnie około 20 tys. uczniów.

-> Przeczytaj także: Edukacja domowa czy edukacja zdalna? Raport: nie powtarzajmy błędów

źródło:

Zobacz więcej