RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kim jest kobieta ze zdjęcia Niedenthala? Wrocławskie muzeum prosi o pomoc [WIDEO]

Zdjęcie wykonano w 1982 r. (fot. Facebook/Muzeum Architektury we Wrocławiu)
Zdjęcie wykonano w 1982 r. (fot. Facebook/Muzeum Architektury we Wrocławiu)

Muzeum Architektury we Wrocławiu poszukuje kobiety ze zdjęcia Chrisa Niedenthala. Fotografię wykonano latem 1982 r. na wrocławskim „Manhattanie” – zespole budynków mieszkalno-usługowych, będących najbardziej rozpoznawalnych projektem wybitnej wrocławskiej architekt Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak.

Kim był żołnierz ze zdjęcia? IPN znów prosi internautów o pomoc

Otrzymaliśmy zdjęcie nieznanego polskiego żołnierza, który wyzwalał Belgię w 1944 r. Być może za sprawą historii wokół Marii Barr, skontaktował...

zobacz więcej

Zdjęcie Niedenthala przedstawia kobietę stojącą na balkonie jednego z charakterystyczny wieżowców, których kompleks został zaprojektowany przez Jadwigę Grabowską-Hawrylak w połowie lat 60. XX w. Sześć wieżowców to jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów placu Grunwaldzkiego we Wrocławiu.

– Portret tej kobiety jest dziś jednym z najlepiej rozpoznawalnych i najchętniej publikowanych zdjęć wrocławskiego Manhattanu – podkreśliła Marta Czyż-Kaczor, rzeczniczka Muzeum Architektury we Wrocławiu.

Muzeum chce wyjaśnić zagadkę, kim jest kobieta ze zdjęcia Niedenthala stojąca na balkonie. Dotychczas udało się ustalić, że latem 1982 r. kobieta mieszkała przy placu Grunwaldzkim 8, prawdopodobnie na drugim piętrze. „To wszystko, co wiemy na dziś, dlatego bardzo liczymy na pamięć i pomoc mieszkańców Wrocławia!” - proszą pracownicy wrocławskiego Muzeum Architektury.

Jak podano, pretekstem do poszukiwań kobiety ze zdjęcia Chrisa Niedenthala jest realizacja dokumentu „Po polsku Manhattan”. Ma być to filmowa prezentacja najważniejszego dzieła w dorobku Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak, pierwszej kobiety z dyplomem architekta we Wrocławiu.

Dokument, którego producentem jest polsko-portugalska Fundacja Entre, miał już premierę w Portugalii w grudniu 2020 r. Muzeum Architektury we Wrocławiu i studio Kova Production pracują nad polską, rozszerzoną wersją filmu, którego osią przewodnią są poszukiwania kobiety sportretowanej latem 1982 r. przez Chrisa Niedenthala - podała rzeczniczka.

Informację o dotyczące kobiety ze zdjęcia można przekazać pod numerem telefonu 71 369 99 34 lub mailowo muzeumarchitektury@gmail.com.

KTOKOLWIEK WIDZIAŁ, KTOKOLWIEK WIE?! #poszukiwana #wanted Szukamy kobiety ze słynnego zdjęcia Chrisa...

Opublikowany przez Muzeum Architektury we Wrocławiu Środa, 14 kwietnia 2021

Udana akcja IPN


Warto przypomnieć, że w połowie marca podobną prośbę wystosował Instytut Pamięci Narodowej. „Postanowiliśmy poznać historię nieznajomej dziewczyny sfotografowanej ponad 70 lat temu na jednej z angielskich ulic. Chcielibyśmy dowiedzieć się, czy pozostała na emigracji czy też może wróciła do zniszczonej wojenną pożogą Ojczyzny, w której na dobre szalał stalinowski terror – napisano na profilu” – pisano na profilu instytucji na Facebooku. We wpisie poproszono o pomoc w ustaleniu tożsamości Polki widocznej na zdjęciu.

Internauci ustalili, że to Maria Barr – żona pilota Philipa Rexa Barra, Polaka z pochodzenia, który nie wrócił do bazy po wykonaniu zadania bojowego.

źródło:
Zobacz więcej