RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Facebook usunął profil miasta. Uznał jego nazwę za niecenzuralną

Władze innych miast obawiają się tej samej pomyłki (fot. Shutterstock)
Władze innych miast obawiają się tej samej pomyłki (fot. Shutterstock)

Konto niewielkiego francuskiego miasta Bitche zostało usunięte przez Facebooka, ponieważ algorytm błędnie uznał, że ta nazwa brzmi jak zniewaga i przekleństwo. Profil został przywrócony, ale władze innych miast, których nazwy mogą zostać uznane za niecenzuralne, obawiają się tej samej pomyłki. Jedno z francuskich miasteczek uprzedzając fakty już zmieniło nazwę profilu.

Obraz Vincenta van Gogha sprzedany za 13 mln euro

„Scenka uliczna na Montmartre” – nigdy wcześniej nie wystawiany obraz Vincenta van Gogha, został w czwartek sprzedany na aukcji w Paryżu za 13 mln...

zobacz więcej

„W dniu 19 marca Facebook poinformował nas, że nasza strona, Ville de Bitche, nie jest już dostępna, ponieważ »narusza standardy obowiązujące na Facebooku«. Zdaje się, że nazwa naszego miasta została źle zinterpretowana”– podkreślił w oświadczeniu burmistrz miasta Benoit Kieffer.

Poinformował również, że prezes francuskiego oddziału Facebooka skontaktował się z nim we wtorek, aby poinformować go o przywróceniu strony i przeprosić za niedogodności. Pan Kieffer zaprosił go, a także dyrektora generalnego Facebooka, Marka Zuckerberga, do odwiedzenia Bitche, które znajduje się we wschodniej części Francji zwanej Pays de Bitche.

Ten incydent odbił się jednak dość szerokim echem wśród władz innych „kontrowersyjnie” brzmiących miast. Inne miasto w regionie, Rohrbach–les–Bitche, w poniedziałek 12 kwietnia zmieniło nazwę swojej strony na „Ville de Rohrbach”. „Woleliśmy zapobiegać niż ryzykować zamknięcie strony” – argumentowano zmianę.

Zobacz także: Poseł przyłapany na golasa podczas sesji parlamentarnej. „Niefortunny błąd”

„To, co stało się z miastem Bitche, pokazuje niewystarczające i ograniczone narzędzia moderujące” – ocenił Kieffer.

W komentarzach pojawiają się pytania o to, co postanowią włodarze we francuskich miasteczkach Pussy, Condom, Anus (fr. odbyt). Czy właśnie nadszedł czas na zmianę nazwy profilu na Facebooku?

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej