RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Opozycja ignoruje konstytucję? „Jest dobra tylko wtedy, kiedy im pasuje” [WIDEO]

TK orzekł, że po zakończeniu kadencji Adam Bodnar nie może pełnić funkcji RPO. Politycy opozycji mówią o „pseudowyroku pseudotrybunału”. – Kiedy im pasuje, to zakładają koszulki z napisem „konstytucja” i biegną na manifestacje. Kiedy konstytucja w przypadku kadencji Bodnara stwierdza, że powinien spakować swoje walizki i opuścić biuro lub staje po stronie tradycyjnej rodziny, ochrony życia, to ta sama konstytucja jest dla opozycji zła. Jest dobra tylko wtedy, kiedy im pasuje – powiedział tvp.info Adam Andruszkiewicz, minister w kancelarii premiera.

Bodnar skomentował wyrok TK: Dalej będę wykonywał zadania RPO

Rzecznik Praw Obywatelskich nie może pełnić urzędu po upływie kadencji – orzekł w czwartek Trybunał Konstytucyjny. Po głoszeniu wyroku głos zabrał...

zobacz więcej

Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok w sprawie kadencji Rzecznika Praw Obywatelskich


Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis pozwalający działać Rzecznikowi Praw Obywatelskich po zakończeniu kadencji do czasu powołania następcy jest niezgodny z konstytucją. Adam Bodnar przestaje więc wykonywać zadania RPO. Wyrok wejdzie w życie po trzech miesiącach. Kadencja wybranego w 2015 roku na RPO Bodnara zakończyła się we wrześniu 2020 roku. Choć artykuł 209 konstytucji mówi jasno, że rzecznik jest wybierany na 5-letnią kadencję, to politycy opozycji mówią o „hańbie”, atakują też prezes TK Julię Przyłębską i sędziego Stanisława Piotrowicza.

Z art. 209 konstytucji wynika też, że RPO „nie może należeć do partii politycznej, związku zawodowego ani prowadzić działalności publicznej nie dającej się pogodzić z godnością jego urzędu”. Tymczasem podczas wystąpienia w Senacie Bodnar określił znaną z wulgarnych manifestacji liderkę Strajku Kobiet Martę Lempart mianem „wybitnej osoby”. Czy może to być zapowiedź wspólnej inicjatywy politycznej Bodnara z Lempart?

Być może niedługo Adam Bodnar wyląduje na wspólnych manifestacjach z Martą Lempart i będą trzymając się za ręce krzyczeć ulubione hasło pani Lempart. Nie przypomnę tego hasła. Niech każdy odbiorca sam przypomni sobie, jakie jest ulubione hasło liderki Strajku Kobiet. Jeśli rzecznik praw obywatelskich osobę niezwykle wulgarną, radykalną i agresywną, która wniosła najgorsze antywartości do przestrzeni publicznej w Polsce, nazywa osobą wybitną, to kpi z inteligencji – ocenił minister Andruszkiewicz.

Zobacz także: Adam Bodnar w Senacie. Nagle padły zaskakujące słowa [WIDEO]

Ignorowanie art. 209 ustawy zasadniczej? Paweł Zalewski z PO: Konstytucję trzeba czytać tak, aby zrozumieć jej cel


Dlaczego opozycja ignoruje artykuł 209 konstytucji i skupia się na krytyce sędziów TK? – Konstytucję trzeba czytać w taki sposób, aby także zrozumieć cel, któremu ona służy. Jednym z zasadniczych celów konstytucji jest ochrona praw obywateli. Służy temu instytucja Rzecznika Praw Obywatelskich. Zostaje on powołany na 5-letnią kadencję i słusznie, bo kadencyjność na tym stanowisku jest ważna. Popełniono wiele istotnych formalnych zaniedbań przy wydawaniu tego pseudowyroku przez pseudoTrybunał. Po pierwsze nie zostali usunięci polityczni nadzorcy Trybunału. Pan poseł Stanisław Piotrowicz i pani poseł Krystyna Pawłowicz. Nie został wyłączony ze składu orzekającego pan, który nie ma tytułu do pełnienia funkcji, czyli pan Piskorski. O to wnioskował przecież RPO – tłumaczył poseł Platformy Obywatelskiej Paweł Zalewski. Choć parlamentarzysta kwestionuje prawo niektórych sędziów do orzekania, to już w 2017 roku Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że Sejm skutecznie unieważnił wybór trzech sędziów pod koniec kadencji PO-PSL. Nie można zatem mówić o sędziach dublerach.

Jan Mosiński z PiS: PO bliżej do wzorców białoruskich niż europejskich


– Pogarda dla instytucji Trybunału Konstytucyjnego, który jest organem zapisanym w konstytucji, i wobec prezesa tego organu świadczy najgorzej o opozycji. Taki brak szacunku dla prawa, które stanowimy w ramach działań demokratycznych, pokazuje, że PO bliżej do wzorców białoruskich niż do wzorców cywilizacji europejskiej czy chrześcijańskiej. To pokazuje też, że jeśli PO będzie w przyszłości sprawować rządy, to będzie to robić autorytarnie. Pogarda po ogłoszeniu wyroku, jak ze strony posła Michała Szczerby, który krzyczał pod TK „hańba” pokazuje, że politycy PO deprecjonują mandat poselski – ocenił poseł PiS Jan Mosiński.

Wnioskodawcy do TK o wyroku: Ciągłość urzędu RPO zostanie zachowana

Dzięki orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego, które wyznacza trzymiesięczny termin wejścia w życie, zostanie zachowana ciągłość urzędu Rzecznika...

zobacz więcej

Andrzej Szejna z Lewicy: Praktyka konstytucyjna jest również prawem


Opozycja ignoruje artykuł 209 konstytucji? – To pani Przyłębska i pan Piotrowicz, czyli nie wiem, czy legalnie wybrani sędziowie i legalnie wybrana pani prezes, ignorują postanowienia konstytucji i praktykę. Praktyka konstytucyjna jest również prawem. Przypominam, że prezes Andrzej Zoll jako Rzecznik pełnił swoją funkcję 6 miesięcy po zakończeniu jego 5-letniej kadencji, aż do wyboru następcy. Dotyczyło to też wielu innych sytuacji – przekonywał poseł Lewicy Andrzej Szejna. Prawo precedensowe to jednak system obowiązujący w krajach anglosaskich, takich jak Stany Zjednoczone, Kanada czy Australia. W Polsce formalnie nie obowiązuje.

Zobacz także: „Proszę się nie obawiać”. Tarczyński zaprasza Bodnara do debaty [WIDEO]

Opozycja ma za nic art. 209? Jan Filip Libicki z PSL: Jest zwyczaj polityczny


– Oprócz sztywnych zapisów konstytucyjnych istnieje też zwyczaj polityczny. Tym zwyczajem politycznym było, że każdy Rzecznik Praw Obywatelskich sprawował swoją funkcję do wyłonienia jego następcy. To, że PiS nie jest w stanie nawiązać dialogu, dogadać się z Senatem, żeby pojawił się kandydat kompromisu, nie jest powodem, żebyśmy te utrwalone zwyczaje zmieniali – argumentował senator PSL Jan Filip Libicki. Czy Bodnar jest apolitycznym rzecznikiem, skoro chwalił radykalną Lempart? –Adam Bodnar wie, że tak czy owak kończy swoją kadencję i widocznie uznał, że ma prawo do zamanifestowania swoich poglądów politycznych w tej sprawie. Wolałbym, żeby do końca zachowywał pewną bezstronność, ale jestem w stanie mu wybaczyć, że na koniec swoje poglądy ujawnia – odpowiedział senator Libicki.

Robert Telus z PiS: Myślę, że znajdziemy rozwiązanie, aby RPO był rzecznikiem praw Polaków


Sejm i Senat wyłonią w ciągu trzech miesięcy następcę Bodnara? – Myślę, że parlament wyłoni następcę RPO, choć Platforma Obywatelska i opozycja robią wszystko, żeby Bodnar był dalej Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Wiemy, że to zwykły polityczny aparatczyk, który działa na zlecenie opozycji. To widać w jego wielu działach. Szczególnie ostatnio, kiedy zaskarżył do sądu zakup przez Orlen grupy Polska Press. Przecież to były media należącego do niemieckiego kapitału. Wtedy mu to nie przeszkadzało. Jak przejęła to firma Polska, to zaczęło przeszkadzać. Opozycji zależy na tym, żeby utrzymał stanowisko. Myślę jednak, że znajdziemy takie rozwiązanie, aby Rzecznik Praw Obywatelskich był naprawdę rzecznikiem praw Polaków – ocenił poseł PiS Robert Telus.

źródło:
Zobacz więcej