RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Dania: Irańscy separatyści oskarżeni o współpracę z saudyjskim wywiadem

Oskarżeni zostali aresztowani na początku lutego (fot. Nicolas Economou/NurPhoto via Getty Images; zdjęcie ilustracyjne)
Oskarżeni zostali aresztowani na początku lutego (fot. Nicolas Economou/NurPhoto via Getty Images; zdjęcie ilustracyjne)

Duńska prokuratura postawiła w czwartek zarzuty trzem członkom organizacji irańskich Arabów przeciwnych reżimowi w Teheranie. Mężczyźni zostali oskarżeni o wspieranie terroryzmu w Iranie i współpracę z saudyjskim wywiadem.

Pierwsze państwo w Europie zabrania pobytu uchodźcom z Syrii

Dania stała się pierwszym europejskim państwem, którego władze odebrały pozwolenia na pobyt uchodźcom z Syrii. Twierdzi, że powrót do niektórych...

zobacz więcej

Oskarżeni zostali aresztowani na początku lutego. To członkowie Arabskiego Ruchu Walki na rzecz Wyzwolenia Ahwazu (ASMLA), arabskiej grupy separatystycznej; ich celem jest secesja irańskiej prowincji Chuzestan. Grupa ma siedzibę w Kopenhadze.

„To bardzo poważna sprawa. Osoby w Danii podejmowały się nielegalnej działalności wywiadowczej i finansowały oraz promowały terroryzm w innych krajach” – powiedziała prokurator Lise-Lotte Nilas, cytowana przez Agencję Reutera.

Początkowo podawano, że śledztwo duńskiego kontrwywiadu PET wykazało, że zatrzymani czołowi działacze ASMLA współpracowali z saudyjskim wywiadem w latach 2012-2018, przekazując informacje na temat osób w Danii, którymi interesowały się służby.

Według prokuratury zatrzymani brali udział również w finansowaniu i wspieraniu terroryzmu w Iranie. Dochodzenie wszczęto po tym, gdy liderzy ASMLA publicznie wyrażali satysfakcję w związku z atakiem na paradę wojskową w Ahwazie, stolicy Chuzestanu.

Proces oskarżonych ma się zacząć 29 kwietnia; grozi im kara do 12 lat więzienia. Członkowie ASMLA i innych grup przeciwnych wobec władz w Teheranie byli w przeszłości celami zamachów irańskich służb. W czerwcu sąd w Kopenhadze skazał Norwega o irańskich korzeniach za udział w udaremnionym zamachu irańskiego wywiadu na jednego z oskarżonych Arabów.

Przeczytaj też: Kolejna zbrodnia junty w Mjanmie. Mundurowi ostrzelali protestujących

źródło:

Zobacz więcej