RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Sezon na szparagi. „Dla Polaków praca w Niemczech nie jest już opłacalna”

Za naszą zachodnią granicą rozpoczyna się sezon na szparagi (fot. Shutterstock)
Za naszą zachodnią granicą rozpoczyna się sezon na szparagi (fot. Shutterstock)

W Niemczech rozpoczynają się zbiory szparagów. Producenci zatrudniają przede wszystkim pracowników sezonowych z zagranicy, głównie z Rumunii. Jak pisze portal dziennika „Rheinische Post”, przewodniczący stowarzyszenia plantatorów szparagów z Nadrenii zwraca uwagę, że dla Polaków praca w Niemczech nie jest już opłacalna.

Niemcy zaniepokojeni: Przez 500 plus Polacy nie chcą zbierać u nas szparagów

Niemieckie media donoszą, że plantatorzy szparagów mają w tym sezonie duży kłopot ze względu na coraz mniejszą liczbę chętnych do zbierania tych...

zobacz więcej

Przewodniczący grupy regionalnej „Uprawa szparagów” w Nadrenii Północnej-Westfalii, Dirk Buchmann przyznaje, że praca przy zbiorach nie jest atrakcyjna dla Niemców.

– To ciężka praca trwająca od ośmiu do dziesięciu godzin dziennie. Ale tylko przez trzy miesiące – mówi Dirk Buchmann. Jak podkreśla w Niemczech ktoś może się zdecydować na takie zajęcie tylko w absolutnie wyjątkowych sytuacjach.

Tak właśnie było w 2020 r. Z powodu pandemii na polach szparagów pracowały wtedy osoby, które na swoich stanowiskach były na postojowym. – To byli ekscytujący, wspaniali ludzie. Ale teraz wszyscy znów mają swoją normalną pracę – twierdzi Buchmann.

„Rolnik zauważa również, że sytuacja się zmienia. W przeszłości pracownicy sezonowi pochodzili z Polski. Dla nich oferta w Niemczech nie jest już opłacalna” – podkreśla „Rheinische Post”.

Min. Rafalska: Przestajemy być parobkami w Europie

– Polacy przez lata byli zmuszani do podejmowania tej pracy, bo musieli utrzymać rodziny – powiedziała w „Gościu Wiadomości” Elżbieta Rafalska....

zobacz więcej

W szczycie zbiorów w gospodarstwie Schulte-Drevenacks zatrudnionych jest około 50 pracowników sezonowych. Prawie wszyscy pochodzą z Rumunii i pracują zarówno na polach szparagowych, jak i przy zbiorze truskawek.

Często dają się słyszeć zarzuty, że „aby szparagi były dostępne cenowo, sprowadza się tanią siłę roboczą z biedniejszych krajów, która wykonuje ciężką pracę za minimalne wynagrodzenie” – zauważa portal.

„Dirk Buchmann zna tę krytykę. Ale on sam ma na to inny pogląd. Dla pracowników sezonowych, którzy mogą i chcą pracować, jest taka szansa w Niemczech. I możliwość wykorzystania pracy do generowania w sezonie dochodu, którego nie byliby w stanie wygenerować z powodu warunków panujących w Rumunii – gdyby w ogóle była tam dla nich praca” – pisze „Rheinische Post”.

Płaca minimalna wynosi w tym roku w Niemczech 9,50 euro brutto za godzinę.

  

źródło:

Zobacz więcej