RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Szymański: Decyzja o zasobach własnych nie powoduje uwspólnotowienia długu UE

Minister ds. UE Konrad Szymański (fot.TT/Sejm RP)
Minister ds. UE Konrad Szymański (fot.TT/Sejm RP)

Decyzja o zasobach własnych UE w tym kształcie, jaki będzie podlegał procesowi ratyfikacji, nie powoduje uwspólnotowienia jakiejkolwiek części długu UE – zapewnił w czwartek w Sejmie minister ds. UE Konrad Szymański. – Ratyfikowanie decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE przez parlamenty narodowe nie powoduje uwspólnotowienia długu – mówił minister odnosząc się do kwestii finansowania europejskiego instrumentu na rzecz odbudowy, nazywanego potocznie Funduszem Odbudowy, w tym pożyczek zaciąganych przez państwa członkowskie.

Minister finansów: Odrzucenie unijnego Funduszu Odbudowy byłoby samobójcze

Odrzucenie unijnego funduszu odbudowy po pandemii byłoby samobójcze, gdyż Polska straciłaby możliwość skorzystania z taniego finansowania, co jest...

zobacz więcej

Szymański na posiedzeniu Sejmu przedstawił informację o udziale Polski w pracach Unii Europejskiej w okresie lipiec–grudzień 2020, gdy prezydencję sprawowały Niemcy. To wówczas doszło do ostatecznego porozumienia państw członkowskich Unii w sprawie Wieloletnich Ram Finansowych oraz Funduszu Odbudowy, stworzonego w wyniku kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa.

Minister ds. UE ocenił, że Polska jest jednym z głównych wygranych tych negocjacji. Dodał, że osią sporu podczas negocjacji był mechanizm warunkowości wypłat z budżetu UE, związany z przestrzeganiem praworządności. Szymański przypomniał argumenty Polski i Węgier dotyczące kwestii przewidywalności prawa, która – zdaniem Warszawy i Budapesztu – była zagrożona w pierwotnym brzmieniu zapisów tego mechanizmu.

Zobacz także: Wsparcie branży rolno-spożywczej. 4,7 mld dla wsi z Krajowego Programu Odbudowy 

Ostatecznie – jak zaznaczył – udało się uzyskać zapewnienie zarówno w konkluzjach szczytu, jak i zobowiązaniu Komisji Europejskiej do stosowania mechanizmu wyłącznie w zakresie ryzyka defraudacji, korupcji i złego wydatkowania środków budżetowych.

Szymański odniósł się także do kwestii finansowania europejskiego instrumentu na rzecz odbudowy, nazywanego potocznie Funduszem Odbudowy, w tym pożyczek zaciąganych przez państwa członkowskie.

Sondaż ws. Funduszu Odbudowy. Opozycja będzie zaskoczona głosem swoich wyborców

Z sondażu wynika, że ogromna większość wyborców opozycji oczekuje głosowania w sprawie ratyfikacji Funduszu Odbudowy. 74 procent pytanych...

zobacz więcej

– Wbrew potocznym opiniom porozumienie w tej sprawie nie przenosi żadnych nowych kompetencji na UE. Relacje między państwami członkowskimi a UE są takie, jakie były – zapewnił minister.

– Te kompetencje, co do zasobów własnych chociażby zostały przeniesione w traktacie lizbońskim, który był ratyfikowany w Polsce zgodnie z art. 90 konstytucji. Teraz zostały te kompetencje tylko użyte – dodał Szymański.

Zapewnił, że ratyfikowanie decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE przez parlamenty narodowe nie powoduje uwspólnotowienia długu. – Decyzja o zasobach własnych w tym kształcie, jaki będzie podlegał procesowi ratyfikacji, nie powoduje uwspólnotowienia jakiejkolwiek części długu UE – mówił.

Zobacz także: Wicemarszałek z PSL zapowiada nowy projekt i krytykuje opozycyjnych partnerów 

– Dzieje się tak nie tylko za sprawą brzmienia samego rozporządzenia, ale również z uwagi na traktatową zasadę art. 125 traktatu o funkcjonowaniu UE, która mówi bardzo jednoznacznie, że państwa członkowskie nie mogą przenosić odpowiedzialności za zadłużenie innych państw członkowskich i żadna decyzja, czyli akt niższego rzędu nie może tego zmienić – powiedział minister.

źródło:

Zobacz więcej