RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

USA nakładają nowe sankcje na Rosję

Prezydent Rosji Władimir Putin (fot. PAP/EPA/ALEXEI DRUZHININ / SPUTNIK / KREMLIN POOL)
Prezydent Rosji Władimir Putin (fot. PAP/EPA/ALEXEI DRUZHININ / SPUTNIK / KREMLIN POOL)

Biały Dom oznajmił w czwartek, że prezydent USA Joe Biden podpisał rozporządzenie wykonawcze nakładające dodatkowe sankcje na Rosję. Obejmują one m.in. rosyjskie obligacje rządowe i wydalenie 10 dyplomatów. Sankcje – jak podano – są odpowiedzią na agresywne działania Moskwy, w tym okupację Krymu, ingerencję w wybory prezydenckie w USA i finansowanie nagród za ataki na amerykańskich żołnierzy w Afganistanie. Działania USA w tej sprawie poparły Unia Europejska i państwa sojusznicze NATO.

Jak odczytywać agresywne działania Rosji? Ekspert: Przystawianie pistoletu do głowy Ukrainie

Czy bezprecedensową w ostatnich latach mobilizację wojskową Rosji i kolejne agresywne komunikaty Kremla odczytywać można jako scenariusz...

zobacz więcej

W ramach nowych sankcji USA zakazały amerykańskim instytucjom finansowym obrotu rosyjskimi obligacjami oraz wskazały sześć firm jako partnerów rosyjskich służb w atakach hakerskich.

Dodatkowo sankcje personalne wprowadzono wobec 32 osób zamieszanych w próby ingerowania w amerykańskie wybory w 2020 r.

Zdecydowano też o wydaleniu 10 rosyjskich dyplomatów podejrzanych o szpiegostwo.

Poparcie dla amerykankich sankcji


Sankcje USA na Rosję poparli sojusznicy w NATO oraz UE. „Rosja nadal demonstruje wzorzec destabilizujących zachowań, wszyscy sojusznicy w NATO solidaryzują się z USA” – napisał na Twitterze sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg.

Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell napisał z kolei, że Rosja stała za atakiem hakerskim na oprogramowanie firmy informatycznej SolarWinds, z której korzystały firmy, instytucje i rządy na całym świecie, włączając w to unijne kraje. „Podzielamy obawy naszych partnerów dotyczące rosnącej liczby przestępstw w cyberprzestrzeni” - napisał szef unijnej dyplomacji.

Czytaj także: Biden i Merkel wezwali Rosję do wycofania wojsk z ukraińskiej granicy

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej