RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Przedszkola i żłobki otwarte. Naukowcy ocenili ryzyko zakażenia, byli zaskoczeni

Żłobki i przedszkola znów zostaną otwarte (fot. PAP/Roman Zawistowski)
Żłobki i przedszkola znów zostaną otwarte (fot. PAP/Roman Zawistowski)

Od poniedziałku 19 kwietnia żłobki i przedszkola znów zostaną otwarte dla wszystkich dzieci. O decyzji rządu poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski na konferencji prasowej. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez niemieckich naukowców, ryzyko zarażenia się koronawirusem przez dzieci w przedszkolach jest bardzo niskie.

Szczepionka Johnson & Johnson. Przypadki zakrzepicy są „ultra rzadkie” [WIDEO]

Na ten moment Europejska Agencja Leków nie wprowadza żadnych restrykcji dotyczących szczepionki Johnson & Johnson; korzyści płynące z użycia tej...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

„Spośród ponad 800 dzieci w wieku przedszkolnym, będących przez wiele tygodni pod obserwacją specjalistów w landzie Hesja w Niemczech, żadne nie zaraziło się wirusem Sars-Cov-2” – podaje „Deutsche Welle”.

Kierująca projektem prof. Sandra Ciesek powiedziała gazecie „Die Zeit”, że sama jest zaskoczona wynikami. „Kiedy latem zaczęliśmy nasze badanie, myśleliśmy, że przedszkola będą ważnym rezerwuarem zarazków, z których potem dalej się roznoszą” – przyznała.

Badaczka zapewnia, że badanie jest wiarygodne. W jego ramach analizowano m.in. próbki kału. „Wirusa można wykryć w stolcu o wiele dłużej niż w drogach oddechowych, czasami nawet przez całe tygodnie. Mimo to, nie stwierdziliśmy jego obecności w żadnej z próbek” – dodała.

Naukowcy potwierdzili jedynie dwa zachorowania u opiekunek, co pozwala przypuszczać, że to częściej dorośli są źródłem choroby w przedszkolach.

Zobacz także: Obostrzenia przedłużone. Rząd otwiera żłobki i przedszkola [WIDEO]

źródło:
Zobacz więcej