RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Szczepionka Johnson & Johnson. Przypadki zakrzepicy są „ultra rzadkie” [WIDEO]

Na ten moment Europejska Agencja Leków nie wprowadza żadnych restrykcji dotyczących szczepionki Johnson & Johnson; korzyści płynące z użycia tej szczepionki w zapobieganiu COVID-19 przeważają nad ryzykiem skutków ubocznych – powiedział prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych dr Grzegorz Cessak. Wskazał, że przypadki zakrzepicy po przyjęciu tego preparatu są „ultra rzadkie”.

Nowe dane o koronawirusie w Polsce. Raport Ministerstwa Zdrowia

Koronawirus w Polsce. W czwartek 15 kwietnia Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 21 130 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Z danych...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk został zapytany na konferencji prasowej o skalę rezygnacji ze szczepienia preparatem firmy Johnson & Johnson. Minister wskazał, że czwartek jest pierwszym dniem, kiedy ta szczepionka jest używana w punktach szczepień. – Nie mamy sygnałów od punktów, żeby były jakieś problemy, to znaczy żeby pacjenci odmawiali. Ale to są pierwsze dni, musimy zaczekać na pewno jakiś czas – mówił szef KPRM.

Mam nadzieję, że podobnie jak w przypadku szczepionki AstraZeneca, po pierwszym zaniepokojeniu wywołanym informacjami medialnymi, sytuacja wróci do normy i będziemy wykorzystywać wszystkie szczepionki, które mamy w Polsce, do tego, aby się szczepić przeciw COVID-19 – podkreślił Dworczyk.

Szczepionka Ad26.COV2.S, opracowana przez Janssen Pharmaceutica NV, firmę z pionu farmaceutycznego Johnson & Johnson, to czwarty dopuszczony w Unii Europejskiej preparat. Jako jedyna wymaga podania tylko jednej dawki. Szczepionki od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca są dwudawkowe.

Szczepionka COVID-19 Vaccine Janssen podawana jest osobom powyżej 18 lat, we wstrzyknięciu domięśniowym, preferowanym miejscem jest górna część ramienia. Zgodnie z charakterystyką produktu leczniczego ochrona rozpoczyna się około 14 dni po szczepieniu.

„Więcej wypisów ze szpitali niż przyjęć”. Niedzielski w Sejmie o stanie epidemii

Widzimy nieśmiałe symptomy zmniejszenia liczby hospitalizacji. Być może to sygnał, że apogeum trzeciej fali zakażeń, które było w poprzednich...

zobacz więcej

Zalecenie w sprawie szczepionki


We wtorek Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) i Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) zaleciły wstrzymanie w USA szczepień z użyciem preparatu z uwagi na wystąpienie sześciu przypadków rzadkich zakrzepów krwi wśród 6,8 mln zaszczepionych osób.

W związku z sygnałami, jeszcze w zeszłym tygodniu, Europejska Agencja Leków (EMA) rozpoczęła działania zmierzające do oceny zgłoszonych zdarzeń zatorowych i zakrzepowych u osób, które otrzymały szczepionkę Janssen przeciw COVID-19.

Wcześniej przypadki zakrzepicy z małopłytkowością wystąpiły też u osób szczepionych AstraZeneką. Ostatecznie po analizie tych przypadków EMA na początku kwietnia wydała opinię, że są to bardzo rzadkie przypadki, a korzyści ze stosowania szczepionki w zapobieganiu COVID-19 przewyższają ryzyko działań niepożądanych.

Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych Grzegorz Cessak podkreślił w czwartek, że na ten moment Europejska Agencja Leków nie wprowadza żadnych restrykcji dotyczących szczepionki Johnson & Johnson. Wskazywał, że korzyści płynące z użycia tej szczepionki w zapobieganiu Covid-19 przeważają nad ryzykiem skutków ubocznych.

– Jest produktem leczniczym jednodawkowym, dającym ochronę już po 14 dniach od zaszczepienia. Ma bezpieczne i łatwe warunki, przy zachowaniu jej skuteczności – dodał.

źródło:
Zobacz więcej