RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Prokuratura chce uchylić immunitet. „Sędziowie SN próbują bronić kolegów"

Sąd Najwyższy w Warszawie (fot.  PAP/Tomasz Gzell)
Sąd Najwyższy w Warszawie (fot. PAP/Tomasz Gzell)

Kolegium Sądu Najwyższego wystąpiło niespodziewanie z wnioskiem o niezwłoczne zawieszenie działania Izby Dyscyplinarnej SN we wszystkich sprawach. – Wniosek jest niepokojący i całkowicie nieuprawniony – mówi portalowi tvp.info Piotr Falkowski, rzecznik prasowy Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. – A przy tym to próba wywarcia presji na Pierwszego Prezesa i sędziów – dodaje. Prokuratura chce uchylić immunitety trzem sędziom.

Uchylenie immunitetu trzem sędziom SN. Jest wniosek Prokuratury Krajowej

Prokuratura Krajowa wystąpiła o uchylenie immunitetów trzem sędziom Sądu Najwyższego, którzy doprowadzili do bezprawnego pobytu dwóch osób w...

zobacz więcej

Prokuratura Krajowa wystąpiła o uchylenie immunitetów trzem sędziom Sądu Najwyższego, którzy doprowadzili do – jak twierdzi PK – bezprawnego pobytu dwóch osób w zakładach karnych.

Jak twierdzi PK, Marek P. postanowieniem z 23 października 2019 r. wstrzymał wykonanie wyroku Sądu Okręgowego w Gdańsku z 31 stycznia 2019 r. wobec mężczyzny skazanego na 3 lata i 3 miesiące pozbawienia wolności za kradzież z włamaniem i usiłowanie kradzieży z włamaniem.

Zobacz także -> „Bezprawne pozbawienie wolności”. Prokuratura o zaniechaniach sędziów

„Mimo ciążącego na nim obowiązku sędzia nie podjął działań zmierzających do ustalenia, czy w momencie, gdy wydawał postanowienie o wstrzymaniu wykonania wyroku, skazany odbywa karę. Tymczasem karę taką zaczął on odbywać od 3 września 2019 r. Dopiero 15 listopada 2019 r wskutek interwencji obrońcy skazanego wydano nakaz zwolnienia mężczyzny. W rezultacie zaniechania sędziego mężczyzna był bezzasadnie przetrzymywany w zakładzie karnym przez niemal miesiąc” – wskazuje Prokuratura Krajowa.

Sprawa sędziego Tuleyi. PK wystąpi o zgodę na przymusowe doprowadzenie

W związku z tym, że sędzia Igor Tuleya już po raz trzeci, mimo prawnego obowiązku, nie stawił się na przesłuchanie w prokuraturze, Wydział Spraw...

zobacz więcej

Z kolei sędziowie Andrzej S. i Włodzimierz W. – ten pierwszy jako przewodniczący składu orzekającego, a drugi jako sprawozdawca – zasiadali w składzie Sądu Najwyższego, który 16 października 2019 r. uchylił wyrok Sądu Okręgowego w Zamościu z 27 lutego 2018 r. wobec mężczyzny skazanego na 2 lata pozbawienia wolności za spowodowanie wypadku w ruchu lądowym ze skutkiem śmiertelnym.

„Wbrew obowiązkowi nie sprawdzili, czy kara jest już wykonywana. Kroki takie podjęto dopiero po telefonie funkcjonariusza Służby Więziennej z zakładu karnego, w którym skazany był osadzony. Wskutek zaniechań sędziów mężczyzna spędził bezprawnie ponad miesiąc w zakładzie karnym” – zarzuca Wydział Spraw Wewnętrznych PK.

Zobacz także -> SN: Na wniosek IPN trzech sędziów i prokuratorów prawomocnie bez immunitetu

Jeśli Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego uchyli immunitety wskazanym sędziom, prokuratura postawi im zarzuty nieumyślnego niedopełnienia obowiązku rozstrzygania spraw zgodnie z obowiązującymi przepisami. Przepisy te wskazują, że w sytuacji wydania orzeczenia uchylającego prawomocny wyrok lub zawieszającego jego wykonanie koniecznym jest wydanie przez sędziego nakazu zwolnienia skazanego, jeśli odbywa on orzeczoną karę.

Niespodziewany wniosek o zawieszenie działania Izby Dyscyplinarnej

Sprawa sędziego Tuleyi. PK wystąpi o zgodę na przymusowe doprowadzenie

W związku z tym, że sędzia Igor Tuleya już po raz trzeci, mimo prawnego obowiązku, nie stawił się na przesłuchanie w prokuraturze, Wydział Spraw...

zobacz więcej

Teraz Kolegium Sądu Najwyższego wniosło o poszerzenie porządku obrad Kolegium i zobowiązanie Pierwszego Prezesa SN do niezwłocznego zawieszenia działania Izby Dyscyplinarnej SN we wszystkich sprawach, zwłaszcza w sprawach wniosków o uchylenie immunitetu sędziowskiego.

Zobacz także -> „Nikt nie ma prawa oceniać wyroku TK!”. Tarczyński przypomina słowa Gasiuk-Pihowicz

Jak tłumaczą, robią to w związku z „okolicznościami w obszarze ochrony praworządności, czyli skierowaniem przez Komisję Europejską do TSUE wniosku przeciwko Polsce o zarządzenie środków tymczasowych w związku z ustawą z dnia 20 grudnia 2019 r. o zmianie ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych, ustawy o SN oraz niektórych innych ustaw".

Rzecznik: pozwólmy organom państwa normalnie działać

Wniosek o uchylenie immunitetu Iwulskiemu trafił do Sądu Najwyższego

We wtorek do Sądu Najwyższego trafił wniosek o uchylenie immunitetu sędziemu Józefowi Iwulskiemu. – Sprawa będzie przebiegała dalej zgodnie z...

zobacz więcej

O komentarz w sprawie poprosiliśmy Piotra Falkowskiego, rzecznika prasowego Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Jak ocenił, wniosek ten „jest niepokojący i całkowicie nieuprawniony”.

– A przy tym to próba wywarcia presji na Pierwszego Prezesa i sędziów. Jest to szczególnie szkodliwe w sytuacji, gdy już w przyszłym tygodniu wyznaczona jest sprawa o uchylenie immunitetu jednemu z sędziów Sądu Najwyższego, a w kolejnych tygodniach planowane są następne – podkreślił.

Zobacz także -> Do wszystkich sądów okręgowych trafiły wnioski ws. powrotu sędziego Juszczyszyna

Rzecznik zaznaczył w rozmowie z nami, że nie wie, jak te sprawy się zakończą, ale ważne, „żeby mogły być rozpoznane w normalnych warunkach, bez zakłócania stabilności pracy Izby Dyscyplinarnej”.

– Rozumiem, że niektórzy sędziowie Sądu Najwyższego chcą bronić swoich kolegów. Mają do tego prawo. Ale po to ustawodawca stworzył oddzielną Izbę Dyscyplinarną i przyznał jej pewną autonomię, nawet w obrębie Sadu Najwyższego, żeby mogła także takie sprawy rozstrzygać w warunkach pełnej swobody orzeczniczej – wskazał.

Sprawa Beaty Morawiec. Prezes sądu okręgowego o statusie zawieszonej sędzi

Postanowienie sądu apelacyjnego dotyczące „rozważenia kwestii wznowienia postępowania z urzędu” w sprawie, w której w październiku 2020 r. wyrok...

zobacz więcej

Przed nami ważna decyzja TK. Warto na nią poczekać


Piotr Falkowski ocenił, że to, co próbuje zrobić Kolegium SN, „zmierza do podważenia tych gwarancji”.

  Komentując nagłą interwencję sędziów wskazał, że wnioskodawcy nawiązują do pewnych zarządzeń wydanych rok temu, ale musiały one zostać uchylone jako wydane bez należytej podstawy.

Zobacz także -> Izba Dyscyplinarna uchyliła sędziemu Tuleyi immunitet. Zapadła decyzja, czy może orzekać

– W maju 2020 r. zostały wydane zarządzenia wprowadzające w życie postanowienie TSUE i są one wykonywane – powiedział portalowi tvp.info.

– Żadne nowe orzeczenia ograniczające pracę Izby Dyscyplinarnej nie zapadły, natomiast za dwa tygodnie Trybunał Konstytucyjny ma rozstrzygnąć, czy nawet dotychczasowe środki zabezpieczające nałożone przez TSUE mają moc obowiązującą – uważa Piotr Falkowski.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej