SERWIS

Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020

Polska z największym wzrostem zatrudnienia w UE. „Działania przynoszą efekty”

– Najnowsze dane Eurostatu pokazują, że Polska zanotowała największy wzrost zatrudnienia w Unii Europejskiej – powiedział rzecznik rządu Piotr Müller podczas konferencji prasowej. – Działania podejmowane przez polskich przedsiębiorcom i pracownikom, a także dzięki tarczom kryzysowym pojawiają się efekty w postaci miejsc pracy – podkreślił.

Polska znów „zieloną wyspą” w statystykach Eurostatu. Chodzi o zatrudnienie

25 z 27 państw UE odnotowało w IV kwartale 2020 r. spadek zatrudnienia rok do roku. Wyjątki to Polska i Luksemburg. W naszym kraju wzrost...

zobacz więcej

Polska odnotowała największy wzrost zatrudnienia spośród krajów Unii Europejskiej w ostatnim kwartale 2020 r. w ujęciu rok do roku. W porównaniu z danymi za czwarty kwartał 2019 r. w Polsce odsetek zatrudnionych wzrósł w tym okresie o 0,8 punktu procentowego.

Wzrost zanotował też Luksemburg – o 0,6 pkt proc. Pozostałe kraje członkowskie, z wyjątkiem Holandii, w której zatrudnienie rok do roku pozostało stabilne, zanotowały spadki zatrudnienia, związane przede wszystkim z pandemią koronawirusa i kryzysem przez nią spowodowanym. Największe były w Irlandii i Hiszpanii – o 2,4 proc.

Rynek pracy się poprawia


Eurostat podał, że rynek pracy w całej Unii Europejskiej nieznacznie się poprawił w czwartym kwartale 2020 r. w porównaniu do trzeciego kwartału 2020 r.

W UE wskaźnik zatrudnienia osób w wieku 20-64 lata wyniósł 72,6 proc. w czwartym kwartale 2020 r., co oznacza wzrost o 0,3 punktu procentowego w porównaniu z trzecim kwartałem 2020 r.

źródło:
Zobacz więcej